7 lipca 2024

Nić ciągła. 90. rocznica śmierci Marii Skłodowskiej-Curie

4 lipca 2024 r. przypada 90. rocznica śmierci wybitnej polskiej noblistki. Z tej okazji warszawskie Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie zaprasza na inaugurację wystawy o jej życiu i wpływie jej osiągnięć na dzieje ludzkości oraz na debatę poświęconą medycynie.

Fot. Henri Manuel / Wikipedia.org

Maria Skłodowska-Curie urodziła się 7 listopada 1867 r. w Warszawie, a zmarła 4 lipca 1934 r. w Passy we Francji.

Jak podkreśla Angelika Dłuska, kuratorka wystawy planszowej „Nić ciągła. Maria Skłodowska-Curie 1867-1934”, tytułowa bohaterka to kobieta przełamująca stereotypy i konwenanse, badaczka i odkrywczyni, zakochana w nauce i oddana pasji altruistka.

O tytułowej „nici ciągłej” pisała zresztą sama noblistka:

„Może być w życiu pewien kierunek ogólny, pewna nić ciągła, zależna od niewielu idei przewodnich, niewielu uczuć mocnych, które tłumaczą życie i określają daną osobowość ludzką”.

Planszowa wystawa plenerowa, przygotowana przez Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, opowiada o życiu polskiej uczonej i jej drodze do swoich największych osiągnięć naukowych. Kuratorka, cytowana w przesłanej informacji prasowej, podkreśliła:

„Co sprawiło, że ta skromna kobieta, dwukrotna laureatka Nagrody Nobla, stała się także ikoną bezinteresowności i humanitaryzmu? Jej osobowość była wynikiem splotu czasów i przeżyć. Każdy etap biografii pozostawił w niej ślad, hartował i determinował kolejne kroki. Powszechnie znany wizerunek Marii, kobiety w surowej czerni, zamyślonej, o smutnych oczach, to jedynie część jej prawdziwego portretu pozbawionego, niczym czarno-biała fotografia, barw emocji o różnych odcieniach”.

Wystawa – w Galerii Plenerowej Łazienek Królewskich (Warszawa, ul. Agrykola 1) – zostanie zainaugurowana w dniu 90. rocznicy śmierci uczonej: 4 lipca w południe. Będzie można ją oglądać do końca lipca.

Ponadto 4 lipca odbędzie się druga z cyklu rocznicowych debat – tym razem poświęcona medycynie w kontekście odkryć i badań Marii Skłodowskiej-Curie i jej męża Piotra Curie (odkrycie radu i polonu pozwoliło na dalsze badania w dziedzinie radioterapii, czyli leczenia chorób za pomocą promieniowania).

Panelistami będą: dr hab. n. med. Beata Jagielska (dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowego Instytutu Badawczego, która opowie o współczesnych metodach leczenia onkologicznego), dr n. med. Janusz Meder (przewodniczący Komisji Bioetycznej w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowym Instytucie Badawczym, który podzieli się swoją wiedzą w ujęciu historycznym) oraz dr n. med. Agnieszka Soborczyk (onkolog kliniczny, lekarz-konsultant Fundacji DKMS, która opowie o leczeniu nowotworów krwi oraz transplantacji szpiku). Debatę poprowadzi Miłka Skalska.

Spotkanie odbędzie się w Sali Marii Skłodowskiej-Curie w Narodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi (Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 66). W tym miejscu znajdowało się dawniej Muzeum Przemysłu i Rolnictwa, gdzie Maria Skłodowska prowadziła pierwsze badania fizyczne, przed wyjazdem na studia do Paryża. Wstęp na wydarzenie stacjonarne jest bezpłatny.

Pierwsza rocznicowa debata poświęcona radioaktywności (z kwietnia br.) jest dostępna na kanale YouTube Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie. Ostatnia debata z cyklu odbędzie się w dniu urodzin noblistki, czyli 7 listopada. Tematem będzie edukacja. Wydarzeniom rocznicowym towarzyszy kampania „RADość dzielenia, RADość działania”, zachęcająca do dawstwa szpiku kostnego.

Organizatorzy tego wydarzenia poinformowali, że nawiązują do społecznego zaangażowania Marii Skłodowskiej-Curie i jej woli pożytkowania dla wspólnego dobra osiągnięć naukowych:

„Pragniemy wykorzystać rocznicę do upowszechnienia idei dawstwa szpiku kostnego dla osób chorych na nowotwory krwi. Uczona zmarła na taki nowotwór, spowodowany prawdopodobnie otrzymaniem wysokich dawek promieni X w samochodach-ambulatoriach jej projektu, w których noblistka osobiście prześwietlała i diagnozowała żołnierzy walczących na froncie I wojny światowej. W tym celu nawiązaliśmy współpracę z Fundacją DKMS. Wolontariusze fundacji podczas wydarzeń będą informować o idei dawstwa oraz rejestrować potencjalnych dawców szpiku”.

Rejestracja w bazie dawców polega na zapoznaniu się z podstawowymi kryteriami wykluczającymi, uzupełnieniu formularza i pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka. Aby zostać potencjalnym dawcą, wystarczy wejść na stronę www.dkms.pl i zamówić pakiet rejestracyjny do domu.

Organizatorami obchodów są: Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, miasto stołeczne Warszawa oraz Polskie Towarzystwo Chemiczne.

Źródło: www.naukawpolsce.pl