22 kwietnia 2024

(Nie)oczekiwana korzyść przeprowadzenia operacji bariatrycznej

Operacja bariatryczna u pacjentów z niealkoholowym stłuszczeniem wątroby zmniejsza ryzyko nowotworów.

Foto: pixabay.com

Niealkoholowe stłuszczenie wątroby jest często związane z otyłością i zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych oraz nowotworów.

W badaniu opublikowanym w czasopiśmie „Gastroenterology” sprawdzono, jaki wpływ na występowanie nowotworów związanych z otyłością ma przeprowadzenie operacji bariatrycznej u pacjentów z niealkoholowym stłuszczeniem wątroby i otyłością.

W tym celu poddano analizie dane ponad 98 tysięcy chorych z niealkoholowym stłuszczeniem wątroby oraz otyłością. 34 proc. z nich przeszło operację bariatryczną. W trakcie 22-miesięcznej obserwacji rozpoznano łącznie 911 nowotworów związanych z otyłością, w tym 116 raków jelita grubego, 15 raków odbytnicy, 131 raków piersi, 120 raków nerki oraz 1912 przypadków innych nowotworów np. raka płuca czy białaczek.

Zauważono, że osoby po zabiegu bariatrycznym miały o 18 proc. mniejsze ryzyko zachorowania na jakikolwiek nowotwór i o 25 proc. mniejsze ryzyko zachorowania na nowotwór zależny od otyłości w porównaniu do grupy, która nie przeszła tego zabiegu.

Więcej na stronie internetowej www.gastrojournal.org.