Niespecyficzne objawy otyłości (wideo)
Chrapanie, żylaki, zgaga, pogorszenie wzroku, nadmierna potliwość nie mająca nic wspólnego z upałami. Wszystkie te nieprzyjemne dolegliwości mogą mieć jeden wspólny mianownik – nadmiar zbędnych kilogramów. Jakie problemy ze zdrowiem może powodować otyłość?
Dr n. med. Patrycja Wachowska-Kelly, specjalista chorób wewnętrznych
Chrapanie
Szacuje się, że wśród 30-latków chrapie 20 proc. mężczyzn i 5 proc. kobiet. W grupie wiekowej powyżej 60. roku życia statystyki te są jeszcze wyższe i wynoszą odpowiednio 60 proc. i 40 proc. Przyczyn tej dolegliwości może być co najmniej kilka.
To między innymi obniżone napięcie mięśni języka i gardła, przerost migdałków czy zaburzenia drożności nosa, ale też właśnie otyłość. Dlaczego?
– U osób otyłych tkanka tłuszczowa gromadzi się między innymi w okolicy szyi, a to powoduje zmniejszenie drożności górnych dróg oddechowych i sprawia, że powietrze musi przedostawać się przez nie z dużo większym ciśnieniem – tłumaczy dr Patrycja Wachowska-Kelly.
Chrapanie to nie tylko uciążliwe dźwięki, ale też niebezpieczeństwo dla zdrowia, bo często wiąże się z nim bezdech senny. To właśnie z jego powodu rano niektórzy budzą się zmęczeni, a w ciągu dnia boli ich głowa i mają problemy z koncentracją.
Żylaki
Za żylaki najczęściej obwinia się genetyczne predyspozycje czy stojący bądź siedzący tryb życia, tymczasem jednym z głównych powodów ich powstawanie jest zbyt wysoka masa ciała. – U osoby otyłej łydki i stopy są bardziej obciążone, bo muszą dźwigać zbędne kilogramy – mówi dr Patrycja Wachowska-Kelly.
Otyłość wiąże się zwykle z nagromadzeniem tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha, co mocno utrudnia krążenie. – Krew musi przepływać przez naczynia krwionośne z większym ciśnieniem. Żyły nie zawsze sobie z tym radzą, w efekcie czego krew może zacząć zalegać w kończynach dolnych, co z czasem skutkuje powstawaniem żylaków – tłumaczy specjalistka.
Zgaga i refluks
Podwyższone ciśnienie w jamie brzusznej spowodowane nadmiarem tkanki tłuszczowej sprzyja też cofaniu się pokarmu do żołądka albo przełyku – mówimy wtedy (odpowiednio) o refluksie żołądkowym albo przełykowym.
W tym drugim przypadku treść pokarmowa powoduje dodatkowo podrażnienie śluzówki, która nie jest odporna na działanie składników soku żołądkowego. To dlatego w efekcie odczuwamy nieprzyjemne pieczenie, czyli zgagę.
Problemy ze wzrokiem
– Otyłość zwiększa też ryzyko zachorowania na cukrzycę, z którą z kolei często wiąże się zaburzająca ostrość widzenia retinopatia cukrzycowa – ostrzega dr Patrycja Wachowska-Kelly. To jednak nie wszystko. Według badań przeprowadzonych przez brytyjski Royal National Instytute of the Blind, ludzie otyli są nawet dwukrotnie bardziej narażeni na utratę wzroku. Znaczny nadmiar kilogramów przyczynia się bowiem do rozwoju chorób siatkówki oka.
Wniosek ten potwierdzili badacze z Brigham and Women’s Hospital oraz z Harvard Medical School w Bostonie, którzy wykazali, że w przypadku starszych osób z genetycznymi predyspozycjami czynniki środowiskowe (w tym właśnie zbyt wysoka masa ciała) zwiększają ryzyko wystąpienia zwyrodnienia plamki żółtej kilku-, a nawet kilkunastokrotnie (chodzi o osoby, które nie tylko za dużo ważą, ale i palą papierosy).
Nadpotliwość
W otyłości lub znacznej nadwadze swoje przyczyny może mieć także nadmierne pocenie się. Przekraczająca normę masa ciała sprawia bowiem, że każdy ruch wymaga większego wysiłku. Żeby w konsekwencji tego nie „przegrzać się” i utrzymać temperaturę ciała na stałym poziomie, organizm zaczyna intensywniej wydzielać pot.
– Nadpotliwość nie tylko uprzykrza codzienne życie, ale może być też objawem poważnych chorób. Otyłość to tylko jedna z nich. Nadmierne pocenie się towarzyszy także zaburzeniom hormonalnym, cukrzycy, a nawet nowotworom. To sygnał alarmowy, którego nie wolno bagatelizować – podkreśla dr Wachowska-Kelly.
Co robić?
W przypadku, gdy waga znacznie przekracza normę o kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt kilogramów, odchudzanie się na własną rękę nie tylko nie jest łatwe, ale w dodatku często kończy się efektem jo-jo. W takiej sytuacji warto więc wybrać się po pomoc do lekarza.
– Współczesna medycyna ma do dyspozycji wiele metod takich jak na przykład balon żołądkowy, opaska żołądkowa czy by-pass. Właściwie dobrana droga leczenia powala skutecznie i bezpiecznie pozbyć się otyłości, a także – co równie ważne – wypracować nowe, zdrowsze nawyki żywieniowe – podsumowuje Patrycja Wachowska-Kelly.