4 grudnia 2024

Niespotykana fala emigracji lekarzy

W ciągu ostatnich trzech lat ponad 10 tys. lekarzy opuściło Egipt – informuje Al-Fanar Media, przytaczając dane udostępnione przez Egyptian Medical Syndicate.

Foto: pixabay.com

To najważniejsze stowarzyszenie zrzeszające lekarzy w tym kraju alarmuje ponadto, że już połowa zarejestrowanych (110 tys. z 220 tys. lekarzy) pracuje na obczyźnie.

Egipt boryka się z niespotykaną dotąd falą emigracji lekarskiej. Powodów jest kilka, m.in. złe warunki pracy, lekarze skarżą się też, że brakuje rozwiązań prawnych, które chroniłyby personel medyczny przed agresywnymi pacjentami i ich rodzinami niezadowolonymi z poziomu opieki medycznej.

Ogromnym problemem są także niskie zarobki – młody lekarz po ukończeniu studiów otrzymuje pensję w wysokości 2 tys. funtów egipskich (120 USD), a specjalista – ok. 3 tys. funtów egipskich (180 USD). Tymczasem średnie wydatki miesięczne przeciętnej rodziny wynosiły nieco ponad 3 tys. funtów egipskich w 2015 r., obecnie koszt życia jest jeszcze większy.

Ci, którzy zdecydowali się pozostać w kraju, coraz częściej decydują się na zmianę specjalizacji na bardziej dochodową, a jednocześnie spokojniejszą, przez co brakuje chirurgów, anestezjologów, kardiochirurgów i lekarzy ratownictwa medycznego. Rząd chce poprawić sytuację m.in. poprzez zwiększanie przyjęć na studia medyczne, eksperci jednak sceptycznie podchodzą do tego pomysłu, podkreślając, że problemem nie jest zbyt mała liczba studentów medycyny, a fakt, że zaraz po ich ukończeniu wyjeżdżają z kraju.

Słowa kluczowe: