19 września 2024

Niezdrowe newsy

Osoby z obsesyjną chęcią ciągłego sprawdzania wiadomości są bardziej narażone na stres, niepokój, a także zły stan zdrowia fizycznego – wynika z badania opublikowanego w recenzowanym czasopiśmie „Health Communication”.

Foto: pixabay.com

Celem badania było m.in. wyjaśnienie pojęcia problematycznej konsumpcji wiadomości (zjawisko znane potocznie jako uzależnienie od newsów) i zbadanie jej wpływu na zdrowie.

Bryan McLaughlin, profesor reklamy w Wyższej Szkole Mediów i Komunikacji w Texas Tech University (USA), i jego współpracownicy, dr Melissa Gotlieb i dr Devin Mills, przeanalizowali dane z ankiety internetowej przeprowadzonej wśród 1100 dorosłych Amerykanów.

Analiza wykazała, że 24-godzinny cykl informacyjny nieustannie zmieniających się newsów (od pandemii COVID-19 po inwazję Rosji na Ukrainę, protesty na dużą skalę, masowe strzelaniny i niszczycielskie pożary) może mieć poważny wpływ na samopoczucie psychiczne i fizyczne ludzi.

Jak zauważa prof. Bryan McLaughlin, obserwowanie tych wydarzeń w wiadomościach może wywołać u niektórych osób stan wysokiej czujności i sprawiać, że ich motywacje do śledzenia newsów stają się zbyt intensywne, przez co świat wydaje się ciemnym i niebezpiecznym miejscem.

– Ci ludzie, zamiast się wycofać, brną głębiej, pogłębiając obsesję na punkcie newsów i sprawdzając ich aktualizacje przez całą dobę, aby złagodzić stres emocjonalny. To nie pomaga. Im częściej sprawdzają, tym bardziej newsy zaczynają ingerować w inne aspekty ich życia – tłumaczy badacz. Przez takie zachowanie wpadają w błędne koło śledzenia informacji, w którym się gubią.

Źródło: tandfonline.com