17 września 2024

NIL zawiadomi prokuraturę w sprawie wpisu ministra zdrowia

„NIL złoży w najbliższych dniach zawiadomienie do prokuratury w związku z możliwością popełnienia przestępstwa przez funkcjonariusza publicznego Pana Adama Niedzielskiego. Jednocześnie kierujemy zawiadomienia do RPO, RPP i UODO” – zapowiada Naczelna Izba Lekarska.

Foto: pixabay.com

Chodzi o przestępstwo z art. 231 par. 1 Kodeksu Karnego o nadużyciu władzy (Funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3).

Powodem zawiadomienia jest piątkowy wpis ministra zdrowia Adama Niedzielskiego na Twitterze/X. Minister odniósł się do materiału „Faktów TVN”, atakując Piotra Pisulę, byłego przewodniczącego Porozumienia Rezydentów i rezydenta chirurgii ogólnej. Adam Niedzielski napisał: „Lekarz Piotr Pisula, szpital miejski w Poznaniu, wczoraj w @FaktyTVN 'żadnemu pacjentowi nie udało się wystawić takiej recepty’. Sprawdziliśmy. Lekarz wystawił na siebie receptę na lek z grupy psychotropowych i przeciwbólowych. Takie to FAKTY. Jakie kłamstwa czekają nas dziś”.

Jeszcze w piątek NIL zareagowała na wpis ministra zarzucając mu złamanie tajemnicy lekarskiej: „Lekarz opowiada w mediach, jakie problemy z wystawianiem recept na leki przeciwbólowe mają lekarze na jego oddziale. Minister zdrowia, niebędący lekarzem, w odwecie sprawdza, jakie leki i komu wystawia ten lekarz i oznajmia to na Twitterze, łamiąc tajemnicę lekarską. Jak się Państwo czują w systemie, w którym ministerstwo ujawnia publiczne dane medyczne osób, które krytykują jego działania?”.

Z kolei w sobotę na Twitterze NIL pojawił się komunikat: „Po analizie prawnej wpisów Pana Ministra Niedzielskiego na portalu Twitter/X informujemy, że NIL złoży w najbliższych dniach zawiadomienie do prokuratury w związku z możliwością popełnienia przestępstwa przez funkcjonariusza publicznego Pana Adama Niedzielskiego. Jednocześnie kierujemy zawiadomienia do RPO (Rzecznika Praw Obywatelskich), RPP (Rzecznika Praw Pacjenta) i UODO (Urzędu Ochrony Danych Osobowych)”.