11 października 2024

Nowatorskie wszczepienie stentu DES

W Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, po raz pierwszy w Polsce, odbył się zabieg implantacji stentu uwalniającego lek (DES), który stosowany jest w leczeniu dużych naczyń wieńcowych. Nowe rozmiary stentu DES (4,5 oraz 5,0 mm) to szansa na skuteczniejszą terapię w przypadku pacjentów ze zwężeniami w tętnicach wieńcowych oraz w żylnych pomostach aortalno-wieńcowych o średnicy ≥4,5 mm.

Prof. Jacek Legutko

Zabieg stentowania prawej tętnicy wieńcowej z zastosowaniem stentu DES drugiej generacji Resolute ONYX XLV 4,5×30 mm odbył się w II Oddziale Klinicznym Kardiologii oraz Interwencji Sercowo-Naczyniowych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Wprowadzenie tego typu stentów uzupełnia ofertę o dotychczas niedostępne na rynku europejskim rozmiary, przeznaczone do leczenia zwężeń zlokalizowanych w tętnicach wieńcowych oraz w żylnych pomostach aortalno-wieńcowych o dużej średnicy (≥4,5 mm).

Ich zastosowanie może być szczególnie korzystne u pacjentów ze zwężeniem pnia głównego lewej tętnicy wieńcowej, którzy coraz częściej poddawani są zabiegom PCI w zastępstwie stosowanego dotychczas leczenia kardiochirurgicznego (CABG).

Połączenie większej elastyczności stentu oraz odpowiednio dobranej średnicy i długości zapewnia znakomite pokrycie blaszki miażdżycowej oraz optymalne rozprężenie i jego apozycję do ściany naczynia bez konieczności doprężania balonami o większej średnicy. Zwiększa to bezpieczeństwo zabiegu, minimalizuje ryzyko uszkodzenia struktury stentu i polimeru uwalniającego lek oraz ryzyko ewentualnych powikłań.

– Jeśli do leczenia inwazyjnego trafia pacjent ze zwężeniem tętnicy wieńcowej o dużym wymiarze referencyjnym, np. w pniu głównym lewej tętnicy wieńcowej, skutki ewentualnych powikłań wynikających ze stosowania stentów przeznaczonych do leczenia mniejszych naczyń mogą być dramatyczne – mówi prof. Jacek Legutko ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.