9 grudnia 2024

Nowe obowiązki wytwórców odpadów zakaźnych

Przypominamy, że 22 lutego weszło w życie rozporządzenie ministra środowiska z dnia 13 stycznia 2014 roku w sprawie dokumentu potwierdzającego unieszkodliwienie zakaźnych odpadów medycznych lub zakaźnych odpadów weterynaryjnych (Dz.U. z 2014 roku, poz. 107). Co to oznacza w praktyce?

Foto: Marta Jakubiak

Rozporządzenie doprecyzowuje nowe obowiązki wytwórców zakaźnych odpadów medycznych określone w art. 95 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 roku o odpadach. Posiadacz odpadów powinien bowiem wydać dokument potwierdzający unieszkodliwienie odpadów medycznych w trzech egzemplarzach, z których jeden jest przekazywany wytwórcy zakaźnych odpadów medycznych (np. lekarzowi), a drugi wojewódzkiemu inspektorowi ochrony środowiska właściwemu ze względu na miejsce wytwarzania zakaźnych odpadów medycznych.

Potwierdzenia unieszkodliwiania odpadów powinny być przechowywane przez ich wytwórcę przez okres pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym sporządzono te dokumenty (art. 72 ust. 1).

Zgodnie z rozporządzeniem dokument potwierdzający unieszkodliwianie odpadów jest wydawany w postaci zestawienia wyszczególniającego rodzaje i masę zakaźnych odpadów medycznych poddanych unieszkodliwieniu w ciągu jednego miesiąca kalendarzowego. Dokument ten jest wydawany w formie papierowej opatrzonej podpisem posiadacza odpadów, który je unieszkodliwił albo w formie elektronicznej opatrzonej kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem ePUAP.

Dokument powinien zostać przekazany wytwórcy odpadów i inspektorowi środowiska nie później niż po upływie 14 dni od końca miesiąca kalendarzowego, którego przedmiotowy dokument dotyczy. Zgodnie z art. 183 ust. 3 ustawy o odpadach, kto nie wydaje, nie przekazuje lub nie przechowuje dokumentu potwierdzającego unieszkodliwienie zakaźnych odpadów medycznych podlega karze aresztu lub grzywny (czyn ten stanowi wykroczenie).

W związku ze wskazanym obowiązkiem prosimy o skontaktowanie się z firmami, z którymi mają Państwo zawarte umowy na odbiór odpadów medycznych celem ustalenia sposobu przekazywania Państwu dokumentów potwierdzających ich unieszkodliwienie.

adw. Damian Konieczny
Biuro Prawne OIL w Gdańsku