5 października 2024

Nowinka techniczna w kardiologii (zdjęcia)

Mamy pierwsze komercyjne wdrożenie rozwiązania do monitorowania czasu (Time Tracking Solution) w leczeniu pacjentów z ostrym zawałem mięśnia sercowego. Technologia ta zostanie zaprezentowana po raz pierwszy podczas Kongresu Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Londynie, ale już teraz Centrum Medyczne przy Uniwersytecie w Lejdzie (LUMC) w Holandii poinformowało o jego wyborze.

balloon time registered 21min-001 wristband0-001

cath lab tablet-001 CCU location tablet-001

Według American Heart Association, schorzenia serca są najczęstszą przyczyną śmierci na świecie. Obecnie prowadzą do 17,3 mln zgonów rocznie, a liczba ta ma wzrosnąć do ponad 23,6 mln w 2030 r. Ostry zawał mięśnia sercowego następuje wskutek zablokowania przepływu krwi przez tętnicę wieńcową. W rezultacie dochodzi do niedotlenienia (niedokrwienia) i uszkodzenia części mięśnia sercowego.

Wydział Kardiologii LUMC powołał zespół Door-To-Balloon (DTB), który obserwuje proces niedokrwienia u pacjentów z zawałem serca. DTB to kluczowy przedział czasu od przyjęcia pacjenta do szpitala do usunięcia zatoru i przywrócenia krążenia poprzez nadmuchanie balonu wprowadzonego do tętnicy w ramach przezskórnej interwencji wieńcowej. W celu skrócenia okresu DTB, możliwość bieżącego śledzenia upływu czasu, oceny oraz opiniowania jest kluczowa.

Wristband in CCU-001 screen 5 minutes-001

procedure-001 needle time registered-001

Firma Zebra Technologies we współpracy z LUMC opracowała rozwiązanie oparte na umożliwiającej szpitalom monitorowanie zdrowia pacjentów oraz uzyskiwanie bieżących informacji o czasie DTB. Dane dostarczane w czasie rzeczywistym pozwalają wszystkim członkom zespołu ratunkowego, w tym kardiologom, lekarzom pierwszego kontaktu, pielęgniarkom, personelowi pogotowia, technikom i administratorom, skupić się na ograniczaniu czasu DTB.

– System zapewnia dokładne, bieżące informacje i pomaga nam zoptymalizować logistykę dostaw oraz zdecydowanie poprawić szybkość reakcji oraz jakość opieki nad pacjentami z zawałem serca – mówi prof. M.J. Schalij, szef oddziału kardiologii z LUMC. Dzięki przejściu do fazy komercjalizacji rozwiązanie Time Tracking Solution będzie wspomagać leczenie wszystkich pacjentów z ostrym zawałem mięśnia sercowego. W szpitalach można je zainstalować w ciągu kilku dni bez wsparcia działu IT, a procesowi wdrożenia nie towarzyszy potrzeba intensywnych szkoleń personelu.

screen start-001 Surgery Prep-001

Transport 2-001 wristband close-001

Rozwiązanie może być używane w leczeniu innych schorzeń wymagających natychmiastowej interwencji lekarskiej, np. do śledzenia czasu Door-To-Needle (od przyjęcia pacjenta do wkłucia igły) w przypadku udarów niedokrwiennych. Wykorzystuje opaski na rękę obsługujące łączność Bluetooth oraz cyfrowe ekrany zainstalowane na drodze od drzwi szpitala do pracowni cewnikowania serca.


Więcej o kardiologii i kardiochirurgii, a także chorobach serca piszemy tutaj.