Nowoczesne metody leczenia łuszczycy
Łuszczyca to choroba skóry, której nie możemy wyleczyć, możemy jednak skutecznie walczyć z jej objawami. Dzisiaj dysponujemy co najmniej kilkoma sposobami na ich niwelowanie. Należą do nich preparaty do stosowania na skórę, leki doustne lub zastrzyki. Nie każdy wie, że skuteczne są także kąpiele siarczkowe, naświetlania, krioterapia, a także odpowiednia dieta.
Foto: materiały prasowe
Podstawowym objawem łuszczycy jest pojawienie się na łokciach, kolanach i owłosionej skórze głowy czerwonobrunatnych grudek pokrytych suchymi łuskami. Przyczyną ich powstawania jest nieprawidłowe działanie układu immunologicznego.
Objawy
W normalnie funkcjonującej skórze proces przemiany komórek trwa ok. miesiąca, w łuszczycy układ odpornościowy wcześniej wysyła sygnały, które skracają ten proces do ok. czterech dni. Nowe komórki dojrzewają zatem zbyt szybko, a stare nie nadążają się złuszczać. Wielu chorych na łuszczycę boryka się także z bólem stawów. Tzw. łuszczyca stawowa, przypominająca reumatoidalne zapalenie stawów, może prowadzić do zniekształceń, a nawet inwalidztwa. Choroba często obejmuje również paznokcie, na których pojawiają się punktowe wgłębienia, pofałdowania i przebarwienia.
Przyczyny
Na pojawienie się łuszczycy może mieć wpływ podłoże genetyczne i zaburzenia układu immunologicznego. Duże znaczenie mają także tzw. czynniki prowokujące, takie jak stres, przyjmowanie niektórych leków, infekcje bakteryjne czy zaburzenia hormonalne. Choroba może nas dotknąć praktycznie w każdym wieku. Najczęściej diagnozuje się przypadki, w których pierwszy jej rzut wystąpił pomiędzy 10. a 30. rokiem życia. W ostatnich latach pojawia się także u osób po 70. roku życia co najprawdopodobniej jest spowodowane przyjmowaniem niektórych leków, np. betablokerów stosowanych w kardiologii.
Leczenie
Dzisiaj dysponujemy już kilkoma sposobami leczenia łuszczycy. Możemy stosować preparaty zewnętrzne (o działaniu przeciwzapalnym, złuszczające) czy sterydy (pomagające zahamować zbyt szybkie dojrzewanie komórek naskórka), leki doustne lub zastrzyki, a także zdecydować się na naświetlania skóry promieniami UVB (fototerapia) lub terapię PUVA (fotochemioterapia, czyli połączenie leków i światła). Jednak, aby uzyskać najlepsze efekty warto połączyć co najmniej kilka z tych sposobów.