22 listopada 2024

O co walczą medycy? Jak pomóc onkologii? Czy poleje się krew? (foto)

Protestujemy nie tylko w sprawie wynagrodzeń – powiedziała w czwartek w białym miasteczku przewodnicząca OZPiP Krystyna Ptok.

Foto: Lidia Sulikowska/Gazeta Lekarska

„Głównym celem naszego protestu jest zmiana złej ustawy oraz wzrost nakładów na ochronę zdrowia, a także poprawa bezpieczeństwa pacjentów i pracowników oraz lepsze wykorzystanie kadry polskich medyków” – napisano w liście Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Pracowników Ochrony Zdrowia, który Krystyna Ptok, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, odczytała na czwartkowej konferencji w białym miasteczku.

W liście do premiera Mateusza Morawieckiego i wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego zapewniono, że Komitet Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia był gotowy do rozmów z ministrem Adamem Niedzielskim, ale „pozostawał głuchy” na argumenty i „wielokrotnie dowiódł, że nie rozumie i nie uważa publicznej ochrony zdrowia za kwestię społeczną, a tylko jako nadmierny wydatek budżetowy” (więcej TUTAJ).

Onkologia tematem dnia

Codziennie w białym miasteczku omawiany jest jeden z postulatów protestujących pracowników ochrony zdrowia, a trakcie spotkań i warsztatów przybliżane są zagadnienia z innych dziedzin. Tematem szóstego dnia białego miasteczka jest onkologia. W czwartek na konferencji w białym miasteczku głos zabrał onkolog prof. Cezary Szczylik. – Od lat środowisko medyczne, ale przede wszystkim pacjenci, walczy o to, żeby poziom opieki onkologicznej w Polsce równał się do standardów Unii Europejskiej czy Stanów Zjednoczonych – powiedział.

Onkolodzy spodziewają się fali nowych zachorowań na nowotwory. – Pandemia spowodowała, że wielu pacjentów uciekło od wczesnych badań, które nie dość, że są niedoskonałe, to na dodatek zostały sparaliżowane efektem strachu. W niektórych województwach na badania mammograficzne nie zgłosiło się ponad 90 proc. kobiet – powiedział prof. Cezary Szczylik. Zaapelował o ponadpartyjny konsensus w zakresie rozmów o leczeniu chorób nowotworowych. – Potrzebny jest dialog, nie utarczki czy skakanie sobie do oczu – dodał (więcej TUTAJ).

„Niech poleje się krew”

Przewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL Wojciech Szaraniec zapowiedział, że w piątek w białym miasteczku odbędzie się akcja „Niech poleje się krew”. – Zapraszamy wszystkich pracowników ochrony zdrowia, sektora medycznego i pracowników niemedycznych do oddawania krwi – zaapelował lekarz. Dr Wojciech Szaraniec dodał, że wszyscy, którzy chcą się zjednoczyć z mieszkańcami białego miasteczka, mogą oddawać krew w centrach krwiodawstwa i krwiolecznictwa.

Więcej informacji o proteście medyków, który 11 września rozpoczął się w Warszawie, a także kilkaset zdjęć z manifestacji i białego miasteczka, można znaleźć TUTAJ.