O rozwagę w wypowiedziach dotyczących pandemii COVID-19
Rektorzy dziewięciu uczelni medycznych zaapelowali do osób mających wpływ na opinię publiczną – polityków, pracowników mediów i systemu ochrony zdrowia – o rozwagę w wypowiedziach dotyczących pandemii COVID-19.
Foto: pixabay.com
„W ostatnim czasie z dużym niepokojem obserwujemy wypowiedzi niektórych polityków na temat sukcesu w walce z epidemią COVID-19 i rychłej perspektywie końca epidemii” – czytamy w przesłanym PAP wspólnym stanowisku rektorów.
„W imieniu środowiska uczelni medycznych pragniemy zwrócić uwagę, że stwierdzenia o przezwyciężeniu epidemii w Polsce i mniejszej aktywności wirusa odpowiedzialnego za infekcje COVID-19 w okresie letnim są zdecydowanie przedwczesne i wprowadzają opinię publiczną w błąd, co może skutkować znacznym zwiększeniem liczby przypadków i doprowadzić do kolejnych tragedii” – przekonują rektorzy.
Zwracają uwagę, że obecnie jedynym skutecznym sposobem na ograniczenie rozprzestrzeniania COVID-19 jest utrzymywanie dystansu społecznego, stosowanie środków ochrony dróg oddechowych, szczególnie w pomieszczaniach zamkniętych oraz badania molekularne w kierunku zakażenia SARS-CoV-2. „W związku z powyższym zwracamy się z apelem do wszystkich obywateli naszego kraju o przestrzeganie powyższych zasad” – piszą rektorzy.
Podkreślają przy tym, że szczepienia na grypę są uznaną i rekomendowaną przez autorytety naukowe metodą profilaktyki zachorowań i w istotny sposób zmniejszają ryzyko hospitalizacji i zgonu z powodu grypy. „Prosimy także o rozwagę i odpowiedzialność w wypowiedziach oraz zachowaniach osób mających duży wpływ na opinię publiczną, a w szczególności przedstawicieli rządu, parlamentu, mediów i pracowników systemu opieki zdrowotnej” – apelują.
Stanowisko, datowane na 14 lipca br., podpisali: prorektor UJ ds. Collegium Medicum; prorektor ds. Collegium Medicum, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie; rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego; rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego; dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego; rektor Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu; p.o. rektora Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu; rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie; prorektor ds. Collegium Medicum, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Źródło: naukawpolsce.pap.pl