9 października 2024

O stomatologii codziennie

Po konferencji naukowej „Żyj rozsądnie – dbaj o zdrowie jamy ustnej”, zorganizowanej w Naczelnej Izbie Lekarskiej z okazji Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej, jest wiele do przemyślenia. Dziękuję wszystkim, którzy zdecydowali się wziąć w niej udział osobiście i tym, którzy śledzili ją za pośrednictwem mediów.

dr Leszek Dudziński, wiceprezes NRL

Foto: Marta Jakubiak

Cieszę się, że informowanie o problemach jamy ustnej jest stałą inicjatywą i odbywa się nie tylko przy okazji święta 20 marca. Tak jak wspomniała dr Anna Lella, jest to temat, który powinien być propagowany przez lekarzy dentystów wszędzie i codziennie. Uczestnicząc w konferencji, można było zobaczyć, jak wiele wiedzy dotyczącej tych zagadnień jest do uzupełnienia.

Ich przekrój mieliśmy możliwość zobaczyć w trakcie wystąpień prelegentów. Mogliśmy dowiedzieć się, jak w najnowszych badaniach wypada zainteresowanie problemami zdrowia jamy ustnej, jak często pacjenci decydują się na odwiedzenie gabinetów stomatologicznych, jakie są ostatnie wyniki badań dotyczących monitoringu stanu zdrowia jamy ustnej – jedynego wiarygodnego źródła wiedzy o tym, jaka jest sytuacja epidemiologiczna w Polsce.

Choroba próchnicowa dotyczy małych dzieci, praktycznie od trzeciego roku życia, ze szczególnym wzrostem intensywności około piątego roku życia. Dane te wskazują, że konieczne jest skupienie działań profilaktycznych na tym problemie – zarówno osób odpowiedzialnych za politykę zdrowotną, jak i wszystkich lekarzy, którzy w jakimś stopniu tę politykę zdrowotną realizują w swoich gabinetach – podkreślała prof. Dorota Olczak-Kowalczyk.

Z kolei o projekcie „Dzieciństwo bez próchnicy” opowiadała prof. Maria Borysewicz-Lewicka. Drugim, niezwykle ważnym zagadnieniem, był temat niedoboru witaminy D, omówiony podczas wykładu prof. Marzeny Dominiak z Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Wyniki badań prowadzonych przez ten ośrodek dowodzą, że znacząca część Polaków ma problem z prawidłowym poziomem witaminy D. Często ma to związek ze świadomością, że jej niedobór należy uzupełniać za pośrednictwem środków farmakologicznych lub ekspozycji na słońce.

Zauważono jednak, że nieprzestrzeganie pewnych zasad, jak dostarczanie fosforanów czy spożywanie posiłków wysoko przetworzonych i konserwowanych, przyczynia się do powstawania jej niedoboru. On z kolei przekłada się na gospodarkę hormonalną, a gospodarka hormonalna przekłada się w sposób ewidentny na gospodarkę wapniem. Pojawia się więc nowe spojrzenie na problemy związane nie tylko z samą próchnicą, ale także z chorobami przyzębia i ze zmianami związanymi z zaburzeniami gospodarki hormonalnej.

Bardzo ciekawa była też dyskusja na temat wpływu zdrowia jamy ustnej na schorzenia ogólne, jak choroby układu krążenia czy zaburzenia związane z cukrzycą, a także zmiany w obrębie błony śluzowej jamy ustnej i gwałtownego wzrostu zapadalności na chorobę nowotworową, także w tym obszarze. Prof. Honorata Shaw przedstawiała nowe podejścia do zagadnień starzejącego się społeczeństwa i zauważania problemów związanych z opieką stomatologiczną oraz zdrowiem jamy ustnej osób w wieku starszym.

To sprawa istotna nie tylko z punktu widzenia demograficznego i kwestii związanych ze starzeniem się społeczeństwa w Polsce, ale również z puntu widzenia ekonomicznego. Liczba osób, które wymagają leczenia uzupełniającego za pomocą przywrócenia prawidłowej funkcji narządu żucia poprzez protezowanie, czyli eliminację inwalidztwa, bo bezzębie jest pewną formą inwalidztwa, to są wymierne koszty, które państwo lub obywatele muszą ponieść.

Nasze środowisko jest czasem podzielone, bo patrzymy na wykonywanie naszego zawodu z dwóch perspektyw: dla jednych istotne są kwestie związane z wykonywaniem zawodu we współpracy z publicznym płatnikiem, dla drugich te odnoszące się do pracy w prywatnych praktykach. Nie ulega jednak wątpliwości, że mimo tych różnic, zawsze najważniejsze pozostaje dla nas dobro pacjenta, o czym świadczy m.in. ta naukowa debata, skupiona na holistycznym podejściu do leczenia i dobrostanie psychicznym każdego chorego.

Leszek Dudziński
Wiceprezes NRL, przewodniczący Komisji Stomatologicznej NRL


Ustawa o sieci szpitali weszła w życie. Więcej na ten temat piszemy tutaj.