9 grudnia 2024

Obchody Światowego Dnia Serca

Co sprawia, że ludzkie serce jest w dobrym stanie? Eksperci podkreślają rolę profilaktycznych badań diagnostycznych, ale nie mniej ważne są zdrowe nawyki żywieniowe, aktywność fizyczna i pozytywne emocje.

Foto: freeimages.com

W najbliższą niedzielę, 18 września, po raz piętnasty w naszym kraju będziemy obchodzić Światowy Dzień Serca. W tym roku odbędzie się on pod hasłem „Polacy mają serce”.

– Centralne Obchody Święta Serca odbędą się w tym roku w Warszawie na podzamczu nad Wisłą i wzorem lat ubiegłych, będą spotkaniem kilku pokoleń ludzi, którzy w różnym stopniu narażone są na choroby układu sercowo-naczyniowego. Naszym zadaniem jest wskazanie dróg rozwiązania tych problemów i promowanie profilaktyki kardiologicznej. Już dziś zapraszamy do udziału w imprezie – mówi prof. Piotr Hoffman, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Cztery arterie, podobnie jak naczynia w układzie sercowo-naczyniowym człowieka, będą wiodły do serca całego wydarzenia, czyli sceny głównej. To jednocześnie cztery obszary wpływające na prawidłowe funkcjonowanie każdego serca, którym ta impreza będzie poświęcona.

Ból w klatce piersiowej, chwilowa zadyszka – z reguły czekamy aż przejdzie, bo przecież zawsze przechodzi! Tymczasem mogą to być pierwsze, niepokojące sygnały. Bagatelizowanie ich może być groźne w skutkach. Światowy Dzień Serca ma za zadanie przypomnieć jak ważna jest profilaktyka chorób serca i układu krążenia. Będzie skuteczna, jeśli oprze się na trwałych zmianach w stylu naszego życia.

Pierwszym krokiem jest pomiar ciśnienia tętniczego krwi i wykonanie profilaktycznych badań z uwzględnieniem lipidogramu (cholesterol całkowity, cholesterol LDL i HDL), oznaczenie poziomu triglicerydów, stężenia glukozy na czczo i hemoglobiny glikowanej oraz białka C-reaktywne (CRP). Wykrycie nieprawidłowości uzasadnia wizytę u lekarza i zwykle wykonanie dalszych badań, na przykład EKG, w tym metodą Holtera, echa serca i próby wysiłkowej.

Układ krążenia jest szczególnie narażony na natychmiastowe skutki działania dymu tytoniowego. Nikotyna podnosi ciśnienie i przyśpiesza akcję serca.

Składniki dymu papierosowego prowadzą do szybszego rozwoju zmian miażdżycowych naczyń tętniczych (również wieńcowych unaczyniających serce), upośledzając w nich przepływ krwi. Do serca dociera mniej tlenu i substancji odżywczych niż powinno, a w momencie całkowitego zablokowania przepływu krwi w tętnicach wieńcowych dochodzi do zawału serca i jego martwicy.

Promowanie profilaktyki chorób układu sercowo-naczyniowego jest jednym z głównych celów Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Obecnej kadencji PTK patronuje hasło „Zdrowe dzieci, zdrowa młodzież, zdrowi dorośli”, a misją jest wyrobienie odpowiednich nawyków żywieniowych i zachowań prozdrowotnych u najmłodszych. Obchody Światowego Dnia Serca wpisują się w tę ideę.