5 października 2024

Ochrona dzieci w placówkach medycznych

Od 15 sierpnia 2024 r. obowiązują standardy ochrony małoletnich (SOM), które mają wzmacniać ochronę dzieci i młodzieży przed skrzywdzeniem oraz identyfikację ofiar przemocy.

Fot. pixabay.com

Obowiązek ich wprowadzenia ma szereg podmiotów, w tym placówki medyczne, w których przebywają lub mogą przebywać osoby do 18 r.ż., oraz organizatorzy działalności medycznej. Zapisy zostały wprowadzone do ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich. Nowelizacja weszła w życie 15 lutego 2024 r. Na pełne wdrożenie SOM placówki miały od tego czasu pół roku.

Standardy mają zawierać konkretne rozwiązania, ale dostosowane do potrzeb danego podmiotu. Muszą m.in. określać zasady zapewniające bezpieczne relacje między małoletnim a personelem placówki (w szczególności zachowania niedozwolone) oraz zasady i procedurę podejmowania interwencji w sytuacji podejrzenia krzywdzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniu małoletniego.

Muszą też zawierać procedury i wskazywać osoby odpowiedzialne za składanie zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę małoletniego, zawiadamianie sądu opiekuńczego oraz w przypadku instytucji, które posiadają takie uprawnienia, osoby odpowiedzialne za wszczynanie procedury „Niebieskiej Karty”.

Pełen katalog wymogów, jakie muszą spełniać SOM, określa art. 22c ustawy. Co najmniej raz na dwa lata należy dokonywać ich oceny i w razie potrzeby je aktualizować. Dokument ze spisanymi standardami trzeba udostępnić na stronie internetowej podmiotu oraz wywiesić w widocznym miejscu w jego siedzibie.

– Wprowadzenie standardów ochrony małoletnich to nie tylko formalność, ale też realna szansa na stworzenie bezpieczniejszego świata dla najmłodszych. Myślę, że warto o tym pamiętać, opracowując te zasady lub ucząc się – jako pracownicy i pracownice placówki medycznej lub jakiejkolwiek innej – ich stosowania – zaznacza Agata Sotomska, koordynatorka programu standardy ochrony dzieci w Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę (FDDS).

– Standardy mogą także dać większy komfort pracy dorosłym. Jasno określają zachowania akceptowane i nieakceptowane w relacjach z dziećmi oraz tworzą klarowne reguły postępowania w sytuacjach krytycznych, gdy trzeba działać szybko i skutecznie, aby zatrzymać eskalację przemocy – dodaje ekspertka fundacji.