4 października 2024

Odra znów atakuje. Przez spojówki, usta i nos

Mamy wyraźny wzrost zachorowań na odrę w Niemczech, trend ten pojawił się także w Polsce – alarmuje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-Państwowy Zakład Higieny. Zdaniem ekspertów NIZP-PZH dzieje się tak dlatego, bo przybywa rodziców, którzy rezygnują ze szczepienia swoich dzieci.

Foto: Marta Jakubiak

Od października 2014 roku odnotowano 600 przypadków zachorowań na odrę w Niemczech, z czego tylko w styczniu br. było to 250 osób. Ostatnio tak wysokie poziomy zapadalności na odrę obserwowano za naszą zachodnią granicą w 2001 roku. Dane na temat zachorowalności na odrę zaczynają niepokoić także, jeśli chodzi o Polskę.

Słupki w górę

Z informacji opracowanych przez NIZP-PZH wynika, że z roku na rok w naszym kraju wzrasta liczba chorujących. O ile w 2010 roku było to zaledwie 13 osób, to już dwa lata później – liczba chorych wzrosła do 70. Ten niepokojący trend wciąż się pogłębia – w 2014 roku zgłoszono 110 zachorowań na odrę.

Skuteczność szczepionki

Eksperci NIZP-PZH przypominają, że zanim szczepionka przeciw odrze stała się ogólnie dostępna, każdego roku na świecie zapadało na tę chorobę około 130 mln osób (w Polsce: 120-200 tys.). W krajach, gdzie wprowadzono masowe szczepienia, odnotowano 98% spadek zachorowań. Kiedy wydawało się, że odra w Europie została prawie wyeliminowana, od 2010 roku sytuacja zaczęła znów wymykać się spod kontroli. Zdaniem ekspertów NIZP-PZH jest to związane z zaniechaniem szczepień dzieci przez wielu rodziców w związku z nieuzasadnionymi podejrzeniami co do bezpieczeństwa szczepionki.

Zabija i łatwo się rozprzestrzenia

Odra to ostra wirusowa choroba zakaźna. Jedynym źródłem zakażenia jest chory człowiek. Zakażenie szerzy się głównie drogą kropelkową oraz przez bezpośrednią styczność z wydzieliną jamy nosowo-gardłowej. Bardzo rzadko zakażenie następuje drogą pośrednią przez przedmioty świeżo zanieczyszczone wydzieliną z jamy nosowo-gardłowej.

Usta, nos, spojówki

Wirusy odry dostają się do organizmu przez usta lub nos oraz przez spojówki. Po namnożeniu w błonach śluzowych przedostają się do różnych organów, tj. skóry, nerek, żołądka, jelit, wątroby. Okres wylęgania wynosi najczęściej od 10 do 12 dni. Chorobie towarzyszą liczne powikłania (w tym ostre zapalenie mózgu) prowadzące nawet do śmierci. Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), odra powoduje 10% wszystkich zgonów, wywołanych różnymi przyczynami, wśród dzieci poniżej 5. roku życia.