Okręgowa Rada Lekarska w Gdańsku o sporze w samorządzie
Zarzuty nie są wystarczające do odwołania prezesa NRL, a upublicznianie prywatnej korespondencji w celu jego zdyskredytowania jest nie do przyjęcia – brzmi stanowisko ORL w Gdańsku, w którym wyraża ona swoje poparcie dla Łukasza Jankowskiego.
Stanowisko Okręgowej Rady Lekarskiej w Gdańsku datowane na 28 listopada 2024 roku to odpowiedź członków samorządu lekarskiego na próby odwołania Łukasza Jankowskiego ze stanowiska prezesa NRL przez część prezesów okręgowych rad. O zorganizowanie Nadzwyczajnego Zjazdu Lekarzy, podczas którego procedowany byłby taki wniosek wystąpił jeden z lekarzy, a uchwały o tym brzmieniu przyjęto w kilku okręgowych radach lekarskich.
Więcej na ten temat w materiale „Gazety Lekarskiej”.
Przedstawiane zarzuty nie są wystarczające do odwołania dr Łukasza Jankowskiego z funkcji prezesa NRL, a działania niektórych przedstawicieli samorządu osłabiają wizerunek samorządu lekarskiego jako całości – podkreśla ORL w Gdańsku. To działania niezrozumiałe w obliczu rosnącego znaczenia samorządu lekarskiego.
W swoim stanowisku lekarze podkreślają, że nie chodzi o samą krytykę działań prezesa NRL, ale o to, że „powinna być ona merytoryczna i odbywać się przede wszystkim w obrębie samorządu”. W rzeczywistości do ataku na Łukasza Jankowskiego wykorzystywana jest korespondencja z zamkniętych grup dyskusyjnych w internecie. Takie postępowanie może być złamaniem postanowień obowiązującego obecnie Kodeksu Etyki Lekarskiej – czytamy w dokumencie.
Stanowisko Okręgowej Rady Lekarskiej w Gdańsku z dnia 28 listopada 2024 r.
W związku z pojawiającymi się w ostatnim czasie i upublicznionymi wnioskami dotyczącymi odwołania Prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasza Jankowskiego złożonymi przez jednego z lekarzy oraz kilka Okręgowych Rad Lekarskich oraz przesłanym do członków Naczelnej Rady Lekarskiej listem Przewodniczącego Krajowej Komisji Wyborczej, Okręgowa Rada Lekarska w Gdańsku wraża swoje poparcie dla urzędującego Prezesa NRL.
W zaistniałej sytuacji nie do przyjęcia jest upublicznianie niepotwierdzonych oskarżeń i dyskredytowanie Prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej w przestrzeni publicznej, co wydaje się być jawnym złamaniem art. 52 Kodeksu Etyki Lekarskiej, do tej pory obowiązującego. Nie do przyjęcia jest także używanie do tego celu prywatnej korespondencji sprzed lat z zamkniętych grup dyskusyjnych.
Tym bardziej jest to niezrozumiałe w odniesieniu do ogromnej aktywności Naczelnej Rady Lekarskiej tej kadencji oraz narastającego znaczenia głosu samorządu lekarskiego w debacie publicznej, m.in. dzięki aktywności Prezesa Łukasza Jankowskiego.
Jednym z największych sukcesów całego samorządu obecnej kadencji jest uchwalenie zdecydowaną większością głosów, po burzliwym Nadzwyczajnym Krajowym Zjeździe Lekarzy, zaktualizowanego Kodeksu Etyki Lekarskiej. Był to jeden z głównych celów obecnej kadencji Naczelnej Rady Lekarskiej.
Zrozumiała może być krytyka i niezadowolenie z działań samorządu, czy wzajemnej współpracy między organami samorządowymi, natomiast powinna być ona merytoryczna i odbywać się przede wszystkim w obrębie samorządu.
Aktualne działania niektórych przedstawicieli samorządu lekarskiego w ocenie Rady w przeważającym stopniu osłabiają i niekorzystnie wpływają na wizerunek samorządu lekarskiego jako całości, a przedstawiane zarzuty nie są wystarczające do odwołania dr Łukasza Jankowskiego z funkcji Prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej.
Podpisano:
lek. dent. Dariusz Kutella
Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Gdańsku
dr n. med. Łukasz Szmygel
Zastępca Sekretarza Okręgowej Rady Lekarskiej w Gdańsku