1 maja 2024

Opieka onkologiczna to nie tylko pobyt w szpitalu

Kompleksowa opieka onkologiczna nie powinna ograniczać się do leczenia. Nie docenia się także roli opiekunów i prawidłowego odżywiania – mówili eksperci w trakcie XIII Letniej Akademii Onkologicznej dla Dziennikarzy.

Foto: Mariusz Tomczak/Gazeta Lekarska

Nasze zdrowie jest determinowane przez wiele czynników. Ważną rolę odgrywa prawidłowe odżywianie.

– Pod tym względem kiepsko wypadamy na tle innych krajów – podkreśliła dr hab. Anna Harton z Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW) w Warszawie w czasie prezentacji pt. „Otyłość – główne wyzwanie zdrowia publicznego w XXI weku”.

Dodała, że w Polsce co dziesiąte małe dziecko ma nieprawidłową masę ciała, a częstość występowania otyłości rośnie wraz z wiekiem. W czasie pandemii COVID-19 wiele Polek i Polaków przybrało na wadze. – To skutek gorszych praktyk żywieniowych i mniejszej aktywności fizycznej – powiedziała ekspertka z SGGW.

Otyłość a rak piersi

Dr hab. Anna Harton ostrzegła, że kobiety otyłe muszą liczyć się z większym ryzykiem raka piersi. – Koszty leczenia osób z otyłością są o 44 proc. wyższe niż u pacjentów z prawidłową pasą ciała, a mogą być jeszcze większe, jeśli występują powikłania. Edukacja jest najlepszą inwestycją w zdrowie. Bądźmy świadomymi konsumentami na rynku żywności – zaapelowała ekspertka z SGGW, dodając, że zapobieganie nadmiernej masie ciała to ważny element przeciwdziałania nowotworom.

Na to, że żywienie chorych na nowotwory stanowi niedoceniany problem, zwrócił uwagę dr n. med. Paweł Kabata z Kliniki Chirurgii Onkologicznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, konsultant szpitalny w zakresie leczenia żywieniowego. – Niedożywienie zmienia wszystko. Powoduje m.in. gorsze rokowania i wydłuża powrót do zdrowia – powiedział lekarz. Dodał, że w wiele chorób onkologicznych jest wpisana utrata masy ciała.

Bez wsparcia ani rusz

Zdaniem ekspertów kompleksowa opieka onkologiczna to nie tylko pobyt w szpitalu, a rola opiekuna w procesie leczenia pacjentów z chorobami nowotworowymi jest nie do przecenienia. – Dla pacjentów onkologicznych bardzo ważne jest dodatkowe wsparcie – powiedziała dr hab. Monika Rucińska, kierownik Kliniki Medycyny Paliatywnej i Psychoonkologii Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Opiekun również powinien otrzymać pomocną dłoń, np. od pracowników lub wolontariuszy z hospicjum, co może zapobiec wypaleniu spowodowanym wieloletnią opieką nad chorym lub w razie sytuacji, gdy każdy członek rodziny jest w nią zaangażowani. – Jeśli pacjent wymaga opieki domowej to pracownicy hospicjum uczą opiekuna co może zrobić i w jaki sposób, tak by nie zaszkodzić choremu – dodała dr hab. Monika Rucińska.

– Tworząc ustawę o prawach pacjenta zapomnieliśmy o opiekunach. Powinniśmy iść w kierunku wzmocnienia jego roli – dodała prof. dr hab. n. praw. Dorota Karkowska, ekspert Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej.

XIII Letnia Akademia Onkologiczna dla Dziennikarzy rozpoczęła się po południu w środę 16 sierpnia 2023 r. Organizatorem wydarzenia, które potrwa do piątku 18 sierpnia, jest Fundacja im. dr. Macieja Hilgiera, a partnerem merytorycznym – Polska Liga Walki z Rakiem.