14 listopada 2024

Order Orła Białego dla wybitnego lekarza i znanego filozofa (wideo)

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości prezydent Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe osobom zasłużonym w służbie państwu i społeczeństwu.

Fot. Grzegorz Jakubowski/ KPRP

11 listopada 2024 roku, podczas uroczystości zorganizowanej w Belwederze, Orderem Orła Białego zostali odznaczeni dwaj znani profesorowie: lekarz Henryk Skarżyński i filozof Ryszard Legutko.

Prof. Skarżyński został uhonorowany „w uznaniu znamienitych zasług dla rozwoju polskiej medycyny, w szczególności na rzecz osób z zaburzeniami komunikacji międzyludzkiej, za osiągnięcia w działalności naukowej, klinicznej, dydaktycznej i organizacyjnej oraz za popularyzowanie polskiej myśli naukowej na świecie” – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP.

Pionierski zabieg

Prof. Henryk Skarżyński to jeden z najbardziej znanych na świecie otolaryngologów, audiologów i foniatrów. Jest twórcą i wieloletnim dyrektorem Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach, który zapoczątkował wszczepianie implantów słuchowych w Polsce. W 1992 roku wszczepił implant ślimakowy u osoby dorosłej z całkowita głuchotą – to był pierwszy taki zabieg w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

Twórca Światowego Centrum Słuchu

W 1993 roku utworzył Ośrodek Diagnostyczno-Leczniczo-Rehabilitacyjny dla Osób Niesłyszących i Niedosłyszących „Cochler Center” w Warszawie – pierwszy w Polsce i drugi w Europie ośrodek zajmujący się kompleksowo leczeniem wad słuchu. Na tej bazie w 2012 roku w podwarszawskich Kajetach powstało Światowe Centrum Słuchu – jedyna taka placówka na świecie. Profesor jest autorem i współautorem 14 patentów na urządzenia i metody związane z techniką medyczną. Od 2011 roku pełni funkcję konsultanta krajowego w dziedzinie otorynolaryngologii, a od 2022 roku przewodniczy Radzie Głównej Instytutów Badawczych.

Order Orła Białego

Order Orła Białego to najwyższy order Rzeczypospolitej. Został ustanowiony w 1705 roku, a reaktywowany w 1921 roku. Nadawany jest za zasługi cywilne i wojskowe dla Rzeczypospolitej Polskiej, zarówno w czasie pokoju, jak i w czasie wojny, najwybitniejszym Polakom oraz najwyższym rangą przedstawicielom państw obcych.

Źródło: KPRP