Pacjent z wirusem Ebola? Wskazówki dla lekarzy
Główny Inspektorat Sanitarny, wspólnie z Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego-Państwowym Zakładem Higieny, opublikował pakiet informacji dla lekarzy i służb medycznych, zawierający szczegółowe wskazówki, jak postępować z osobą, która może być zarażona wirusem Ebola. Czujność w rozpoznaniu zagrożenia jest niezwykle istotna.
Eksperci przypominają, że początkowe objawy są niespecyficzne: chory będzie miał gorączkę powyżej 38,5 stopni Celsjusza, może być osłabiony i skarżyć się na bóle mięśni i stawów. Symptomy są więc początkowo podobne do innych chorób związanych z pobytem w tropikach, ale w ciągu kolejnych dni pojawiają się inne sygnały ostrzegawcze – nasilona wodnista biegunka, wymioty i bóle brzucha, może też wystąpić rozsiana wysypka grudkowo-rumieniowa na twarzy, szyi, tułowiu i ramionach. Potem dochodzi do masowych krwotoków i zgonu (do 16 dnia choroby). Okres inkubacji wirusa wynosi od 2 do 21 dni.
Postępowanie z chorym
Pacjentów, u których wystąpiły objawy zarażenia wirusem Ebola, powinno się jak najszybciej izolować. Należy u nich przeprowadzić diagnostyczne badanie laboratoryjne, które potwierdzi lub wykluczy zakażenie. Próbki materiału trzeba traktować jako potencjalnie bardzo zakaźne i odpowiednio zabezpieczyć. Izolację można zamienić na kwarantannę szpitalną, gdy badanie dwukrotnie wykaże wynik negatywny (badania trzeba wykonać w odstępie trzech dni).
Kiedy kwarantanna?
Z kolei osoby, u których objawy nie występują, a istnieje ryzyko, że mogły ulec zakażeniu, powinno się zastosować kwarantannę. W takich przypadkach nie można przeprowadzić badania diagnostycznego, bo wirus w fazie inkubacji nie zostanie wykryty. W kwestii kierowania na odbycie kwarantanny najlepiej kontaktować się z wojewódzkim centrum zarządzania kryzysowego lub stacją sanitarno-epidemiologiczną. Gdy do szpitala lub placówki ochrony zdrowia zadzwoni osoba, która stwierdzi, że ma objawy zakażenia wirusem, trzeba ją bezpośrednio przekierować do dyspozytora ratownictwa medycznego i zalecić pozostanie w domu.
Przede wszystkim bezpieczeństwo
Kontakt z osobą z objawami choroby powinien się odbywać w nienasiąkliwym kombinezonie ochrony biologicznej jednorazowego użytku z długimi rękawami, mankietami i kapturem osłaniającym włosy (lub kombinezonie wielorazowego użytku z pełną osłoną na twarz, jeśli zapewniona jest możliwość jego skutecznej dekontaminacji przed kolejnym użyciem), a dodatkowo – w okularach ochronnych lub tzw. przyłbicy na twarz, masce na twarz, grubych rękawicach gospodarczych, zabiegowych lub rękawiczkach jednorazowych (wówczas zakładamy po dwie na każdą dłoń), naciągniętych na mankiety kombinezonu.
Przy kontakcie z podejrzanym o zakażenie, u którego nie wystąpiły objawy chorobowe, trzeba użyć rękawiczek jednorazowego użytku, maseczki na twarz z filtrem klasy 3 lub klasy 2 lub maseczki chirurgicznej. Buty trzeba chronić jednorazową osłoną i nie wolno zapominać o właściwej higienie rąk.
Szczegółowe schematy postępowania można znaleźć na stronie internetowej GIS.
ls