Pandemia COVID-19. Polacy spragnieni kultury
Od 12 lutego kina, teatry, filharmonie i opery będą mogły być otwarte dla publiczności w rygorze sanitarnym uwzględniającym zajętość 50 proc. miejsc na widowni, zakrywanie ust i nosa maseczką oraz zakaz konsumpcji.
Otwarcie jest warunkowe (na dwa tygodnie). Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego będzie monitorował wpływ zmian w ograniczeniach na ewentualny wzrost poziomu zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2.
– Chciałbym, żeby było jasne, że to, co komunikujemy, jest działaniem warunkowym i po dwóch tygodniach mamy punkt sprawdzenia, jak się zachowuje wirus – powiedział premier Mateusz Morawiecki w piątek w czasie konferencji prasowej.
Decyzja o otwarciu kin i instytucji kultury pozostaje każdorazowo w kompetencji osób zarządzających, w przypadku instytucji kultury działających w uzgodnieniu z ich organizatorami czy założycielami. Zasady pracy otwieranych instytucji powinny uwzględniać obowiązujące przepisy prawa dotyczące liczby osób, mogących uczestniczących w stacjonarnych formach aktywności.
– Mamy bardzo pozytywne reakcje, jeżeli chodzi o otwarcie pierwszych instytucji kultury. Niestety, to powoduje także, że ustawiają się kolejki, ale i te kolejki są w reżimie sanitarnym – powiedział Piotr Gliński, wicepremier, minister Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dodając, że te ostatnie świadczą o tym, że „Polacy są spragnieni kultury”. – To bardzo dobrze, że w sposób odpowiedzialny, z dużym zaangażowaniem pracowników tych instytucji, możemy je udostępniać publiczności – podkreślił wicepremier Piotr Gliński.
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w najbliższych dniach opublikuje wytyczne uwzględniające otwarcie kin, teatrów, filharmonii i oper dla publiczności w warunkach pandemii.