Pierwsza „płynna biopsja” w Otwocku
We wrześniu w Europejskim Centrum Zdrowia Otwock, Szpital im. F. Chopina wykonano pierwsze badanie będące nieinwazyjną metodą „biopsji płynu”. Umożliwia ono identyfikację pacjentów zagrożonych rakiem stercza.
Foto: ECZ Otwock, Szpital im. F. Chopina
Badanie dostarcza informacji przydatnych w podjęciu decyzji o uniknięciu, ograniczeniu liczby niepotrzebnych biopsji stercza oraz wiążących się z nią powikłań. Daje szansę na identyfikację mężczyzn ze zwiększonym ryzykiem choroby wysokiego stopnia, którzy mogą odnieść korzyść z jak najwcześniejszego jej wykrycia.
W ośrodku można również wykonać badanie pozwalające wykryć zmiany nowotworowe nawet w komórkach z okolic guza, które wyglądają prawidłowo w badaniu mikroskopowym (tzw. efekt pola lub „halo”).
W ostatnich miesiącach w Otwocku, poza wprowadzeniem testów genetycznych w diagnostyce raka stercza, przeprowadzono małoinwazyjne procedury oszczędzające w leczeniu pacjentów z rakiem nerki i prostaty. Zabiegi wykonano na pierwszych w Polsce i jednych z pierwszych w Europie zaawansowanych technologicznie aparatach: do zabiegów raka stercza metodą HIFU oraz do krioablacji guzów nerki.
ECZ Otwock to wielospecjalistyczny ośrodek wdrażający do swojej oferty nowoczesne technologie. Oferuje pacjentom kompleksowe leczenie onkologiczne na najwyższym światowym poziomie. Pacjenci mogą korzystać z procedur na Narodowy Fundusz Zdrowia, jak i komercyjnie.
Źródło: Centrum Prasowe PAP
Przypominamy: od 1 września recepty na bezpłatne leki dla pacjentów 75+ wystawiają lekarze podstawowej opieki zdrowotnej udzielający świadczeń POZ u danego świadczeniodawcy, pielęgniarki POZ oraz lekarze wypisujący recepty pro auctore i pro familiae. Kliknij tutaj, żeby przeczytać komentarze ekspertów i pobrać pełną listę bezpłatnych leków dla seniorów.