Poezja. Proza. Benefis. Przychodzi wena do lekarza – VIII edycja
Po raz ósmy w krakowskim Teatrze Juliusza Słowackiego rozdano nagrody Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Profesora Andrzeja Szczeklika.
Foto: Aleksander Hordziej
Statuetki akrobatów trafiły tradycyjnie do zwycięzców w kategorii poezji i prozy oraz Anny Dymnej, obchodzącej złoty jubileusz pracy scenicznej.
Uroczystej gali corocznie towarzyszą koncerty. Od dwóch edycji Komisja Kultury NRL prezentuje twórczość medyków. W tym roku wystąpił najstarszy polski chór Medici pro Musica pod dyrekcją Małgorzaty Wawruk.
Śpiewający reprezentanci Warmińsko-Mazurskiej Izby Lekarskiej w Olsztynie wykonali między innymi kilka piosenek Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego.
Soliści, chórzyści oraz skrzypaczka Anna Śleszyńska-Górny podbili serca publiczności. Tym razem już nikt nie był zdziwiony profesjonalnym poziomem wykonawców. Po przerwie wystąpili Beata Rybotycka i Jacek Wójcicki. Fragmenty tekstów sześciorga laureatów czytali aktorzy Narodowego Starego Teatru w Krakowie.
Twórczość Andrzeja Szczeklika przypomniał Jerzy Trela. Tym razem wybrano teksty opowiadające o „urzeczeniu miłosnym” z tomu „Kore”. Na tle kliszy fotograficznej z obrazami malarstwa wręczono nagrody. Konkurs prozatorski wygrała Anna Pituch-Noworolska („Gra z cieniem”), członkini Unii Polskich Pisarzy Lekarzy, szefująca w oddziale krakowskim Związku Literatów Polskich.
Pani profesor jest immunologiem klinicznym. Drugie miejsce zajęła Edyta Markiewicz-Niewińska („Upadły anioł”), lekarz rodzinny z Płońska, a trzecie – Paulina Klopper („Jesień”), zakaźnik z Gdańska. Najlepszym poetą 2019 został Andrzej Berner („Serce”), internista z Dolistowia Starego, kolekcjoner 1500 odmian lilii ogrodowych. Miejsce drugie zajęła Anna Nieródkiewicz („rozmowa z umierającą”), onkolog z Wałbrzycha, a trzecie – Ilona Dzijak-Muniak („Tak się nie godzi”), pediatra z Nakła nad Notecią.
Wszystkie prace zaprezentujemy w kolejnych numerach „Gazety Lekarskiej”, a „Medycyna Praktyczna” zebrała je w rozdanej uczestnikom gali pokonkursowej książce „Serce woła”.
Laureatom gratulowali na scenie jurorzy: Maria Szczeklik, Anna Dymna, Ewa Lipska, Waldemar Hładki, redaktor naczelny „Medycyny Praktycznej” Piotr Gajewski oraz prezesi Andrzej Matyja (NRL) i Robert Stępień (Kraków). Po raz trzeci miałem przyjemność realizacji teatralnej całości wydarzenia, którego ważnym elementem był benefis Anny Dymnej. „Mimo wszystko” jest stałym partnerem „Weny”. W tym roku fundacja obchodzi swoje 15-lecie. Z tej okazji odbył się podczas gali pokaz specjalnego teledysku promującego festiwal „Zaczarowanej piosenki”. Finał z udziałem wspólnie śpiewających z niepełnosprawnymi gwiazd estrady odbywa się na krakowskim Rynku.
Anna Dymna, poza wspomnieniem debiutanckiej roli Isi w „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego (1969) na scenie Teatru Słowackiego, opowiadała o inspirujących spotkaniach z profesorem Andrzejem Szczeklikiem i swoim programie telewizyjnym, w którym rozmawia o problemach niepełnosprawności, marzeniach i sensie życia. Jerzy Trela recytował „Wenus” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, chór śpiewał „Cecyliadę”, a 600-osobwa publiczność wzruszający „Pejzaż horyzontalny” Wiesława Dymnego i gromkie „sto lat”. A w Krakowie padał nieustannie deszcz, ale mimo to i mimo wszystko, po raz kolejny wygrała poezja, proza i słoneczny uśmiech Ani…
Jarosław Wanecki, sekretarz jury, przewodniczący Komisji Kultury NRL