14 stycznia 2025

Ponad miliard złotych z KPO na wsparcie badań klinicznych

Wiceminister zdrowia Katarzyna Kacperczyk poinformowała, że na wsparcie badań klinicznych w Polsce przekazano już ponad miliard złotych z Krajowego Planu Odbudowy i Rozwoju (KPO).

Fot. gov.pl

– Chcemy zapełnić „białe plamy”, żeby nie było w Polsce regionów bez ośrodków wspierających rozwój badań – podkreślił szef Agencji Badań Medycznych (ABM) prof. Wojciech Fendler. „Białe plamy” to województwa, w których realizowane były badania kliniczne, lecz nie istniały ośrodki, które by to centralizowały.

Jak powiedział Wojciech Fendler, taka sytuacja była utrudnieniem dla lekarzy i pacjentów. – Chcemy, aby w każdym regionie powstało jedno wyspecjalizowane centrum. Otrzymaliśmy 14 wniosków, 10 zostało zakwalifikowanych do finansowania – podkreślił prezes ABM.

– KPO ma realny wpływ na wzmocnienie pozycji polskich ośrodków klinicznych i kadry medycznej, ale też realny wpływ na pacjentów. Potrzebujemy nowoczesnych terapii, innowacji w leczeniu wielu chorób m.in. onkologii. Musimy wzmacniać nasz potencjał, aby terapie lekowe powstawały też w Polsce – dodała wiceminister zdrowia Katarzyna Kacperczyk.

Zdaniem wiceminister zdrowia pieniądze przyznane Agencji Badań Medycznych z KPO umożliwią przeprowadzenie pięciu konkursów, które wspierają kompleksowy rozwój badań klinicznych. Łączna kwota środków wyniosła 1,14 mln zł, a wartość złożonych wniosków 2,15 mld zł.

W spotkaniu z wiceminister Katarzyną Kacperczyk wzięli też udział przedstawiciele placówek, którzy otrzymali pieniądze na rozwój centrów wsparcia badań klinicznych z KPO. Dr Marek Działoszyński, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze, podkreślał, że dla badaczy bardzo istotne jest to, by mieli wsparcie, czyli kogoś, kto zarządza badaniami oraz pomaga w procesie ich późniejszego prowadzenia.

– Nasz personel medyczny, który prowadzi badania kliniczne, od jakiegoś czasu, był osamotniony w ich realizacji. Badacze, którzy nie mają wsparcia w postaci kogoś, kto administruje te badania, monitoruje ich przebieg, pomaga w rozliczeniu i obsłudze prawnej, są często zniechęcani do ich prowadzenia. Utworzenie wojewódzkiego centrum wsparcia badań da nam szansę na dysponowanie personelem, który wesprze proces pozyskiwania środków, a na dalszym etapie, realnie pomoże w prowadzeniu badań. Myślę, że każdy, kto ma trochę pojęcia o prowadzeniu badań klinicznych, wie, ile wiąże się z tym perturbacji prawnych, dokumentacyjnych i finansowych – powiedział dyrektor Marek Działoszyński.