2 maja 2024

Portrety Polskiej Medycyny rozdane

W trakcie XIX Forum Rynku Zdrowia poznaliśmy laureatów Portretów Polskiej Medycyny – corocznych wyróżnień przyznawanych przez magazyn i portal Rynek Zdrowia.

Fot. materiały prasowe

Wyróżnienia zostały przyznane osobom, które w istotny sposób wpłynęły na sprawne funkcjonowanie systemu opieki zdrowotnej. Uroczysta gala odbyła się wieczorem 16 października 2023 r. w Warszawie.

– Portrety Polskiej Medycyny to prestiżowe nagrody, które przyznajemy wybitnym postaciom ochrony zdrowia. Bardzo się cieszę, że od dwóch lat laureatów wybiera kapituła konkursowa, która pozwala nam spojrzeć szerzej na listę osób i wydarzeń, które należy wyróżnić w danym roku – mówi Paulina Gumowska, redaktorka naczelna Rynku Zdrowia.

Portret Polskiej Medycyny w kategorii Lekarz Rynku Zdrowia otrzymał prof. Witold Rzyman, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku.

„Jest twórcą multidyscyplinarnej koncepcji opieki nad chorymi z rakiem płuca – od skriningu, poprzez diagnostykę, do wdrożenia leczenia „szytego na miarę”. Zainicjował tworzenie Lung Cancer Unit w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku, co znacznie przyspiesza proces rozpoznania i istotnie wpływa na wybór metody terapeutycznej” – czytamy w uzasadnieniu.

Prof. Andrzej Matyja, kierownik II Katedry Chirurgii Ogólnej Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej (NRL) w latach 2018-2022, otrzymał wyróżnienie w kategorii Lekarz Rynku Zdrowia.

„Jest on jednym z najbardziej zaangażowanych członków samorządu lekarskiego – od chwili jego reaktywowania. Dba o społeczny wizerunek polskich lekarzy. Doprowadził m.in. do zacieśnienia współpracy z Polonią medyczną i zagranicznymi izbami lekarskimi oraz umocnienia pozycji samorządu jako niezależnego i apolitycznego uczestnika dyskusji o tym, jaki powinien być system ochrony zdrowia w Polsce” – uzasadnili organizatorzy.

Decyzją kapituły drugie wyróżnienie w kategorii otrzymał prof. Wojciech Szczeklik z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, kierownik Ośrodka Intensywnej Terapii i Medycyny Okołozabiegowej, a także członek Rady Ekspertów Naczelnej Izby Lekarskiej (NIL).

Popularyzuje wiedzę medyczną, reagując na fake newsy. „Poświęcam dużo czasu, by komentować ważne doniesienia naukowe – dobór jest subiektywny, ale staram się być bezstronny” – pisał w portalu X. Jego wiedza sprawia, że jest autorytetem dla pacjentów oraz autorem eksperckich opinii dla samorządu lekarskiego w zakresie funkcjonowania systemu ochrony zdrowia.

W skład jury konkursu – poza redaktorami Rynku Zdrowia – weszli m.in. Jarosław Fedorowski, prezes Polskiej Federacji Szpitali, gen. prof. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego, prof. Marcin Gruchała, przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych, Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, dr Tomasz Karauda, Oddział Kliniczny Pulmonologii i Alergologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Norberta Barlickiego w Łodzi, prof. Henryk Skarżyński, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, prof. Krzysztof Składowski, dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie.