22 listopada 2024

Potrzebna rozwaga w zakresie chirurgicznej robotyki medycznej

Chirurgiczna robotyka medyczna to stosunkowo młoda część medycyny. W naszym kraju robotów jest jeszcze jak na lekarstwo, ale w krajach takich jak USA są wykorzystywane powszechnie.

Foto: Mariusz Tomczak

Nic dziwnego, że Amerykanie mają na tym polu bogate doświadczenia.

W ostatnich tygodniach amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) wydała komunikat ostrzegający przed wykonywaniem amputacji piersi z użyciem robotów chirurgicznych.

Zastosowanie robotów zmniejsza inwazyjność zabiegów operacyjnych poprzez wykonywanie mniejszych nacięć i mniejszy ubytek krwi oraz skraca czas rekonwalescencji.

Dotychczas nie udowodniono jednak ich równorzędności w stosunku do klasycznych zabiegów operacyjnych w żadnych wskazaniach onkologicznych poza rakiem gruczołu krokowego. Komunikat FDA pojawił się w związku z ostatnimi doniesieniami dotyczącymi gorszych wyników leczenia robotami chirurgicznymi pacjentów z nowotworem piersi i rakiem szyjki macicy.

Dotychczasowa opinia FDA o zabiegach z użyciem robotów opierała się na ocenie częstości występowania powikłań w 30-dniowym okresie pooperacyjnym. Ostatnie dane sugerują konieczność monitorowania odległych efektów tej formy leczenia (m.in. odsetka miejscowych wznów nowotworu, czasu wolnego od nawrotu choroby czy czasu całkowitego przeżycia).