Powstańcy dzieciom z oddziałów onkologicznych
„Dziękujemy za wolność” – przeczytali uczestnicy Powstania Warszawskiego na kartkach przygotowanych przez dzieci z 31 polskich szpitali. Teraz powstanie film edukacyjny, pokazujący ponadczasowe doświadczenia pokoleń oraz walkę o życie w dwóch kontekstach. Akcja Fundacji Rosa została doceniona przez Muzeum Historii Polski i zyskała dofinansowanie na kontynuację w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.
Latem 2014 roku, z okazji 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, mali pacjenci z 31 oddziałów onkologicznych w ramach programu „Kartka ze szpitala” wykonali 3600 kartek, które dzięki pomocy Muzeum Powstania Warszawskiego trafiły do rąk bohaterów.
Odzew na akcję przerósł najśmielsze oczekiwania organizatorów. Do siedziby Fundacji Rosa z różnych stron Polski i świata zaczęły spływać podziękowania od Powstańców. Pomiędzy bohaterami walk i chorymi dziećmi wytworzyła się szczególna więź.
By podtrzymać dialog międzypokoleniowy, Fundacja Rosa stworzyła projekt „Powstańcy dzieciom – dialog pokoleń w kontekście walki o życie w obliczu wojny i choroby nowotworowej”, który zyskał uznanie Muzeum Historii Polski.
W ramach inicjatywy, realizowanej pod patronatem honorowym Muzeum Powstania Warszawskiego, powstanie 45-minutowy film, przedstawiający walkę o życie w dwóch kontekstach – wojny oraz zmagania się ze śmiertelną chorobą. Zostaną w nim skonfrontowane wspomnienia Powstańców oraz doświadczenia małych pacjentów oddziałów onkologicznych. Powstały materiał trafi do szkół, gdzie będzie miał na celu pokazanie, że doświadczenia pokoleń są ponadczasowe i uniwersalne.
– Podczas realizacji akcji „Kartka dla Powstańca” zauważyliśmy, jak podobne są historie Powstańców i małych pacjentów. Ci pierwsi, jako młodzi ludzie, zostali zaskoczeni przez okrucieństwa wojny, musieli walczyć o swoje życie i niepodległość Ojczyzny. Z kolei dzieci przebywające na oddziałach onkologicznych w okresie, który powinien im się kojarzyć z beztroską i bezpieczeństwem, zmagają się ze śmiertelną chorobą. Chcemy zwrócić uwagę społeczeństwa na tę asocjację, a przy tym łączyć historie i pokolenia – mówi Agnieszka Łesiuk z Fundacji Rosa.
Obecnie trwają nagrania wywiadów z dziećmi i Powstańcami. Bohaterowie walk sprzed ponad 70 lat opowiadają m.in.o swoim życiu przed wybuchem II wojny światowej, powstańczej codzienności i zdaniu na temat dzisiejszego patriotyzmu. Premierę filmu zaplanowano na jesień 2015 roku. Dodatkowym elementem projektu jest seminarium o historii mówionej dla nauczycieli szkół przyszpitalnych, którzy będą mogli przekazać swoją wiedzę dalej.
Więcej o historii piszemy tutaj.