Powszechny problem po 40-tce. Jakie są objawy prezbiopii?
Rozmazany tekst w gazecie, gorsze widzenie po zmroku – to codzienność wszystkich, których dosięgła prezbiopia. Prezbiopia jest efektem naturalnych zmian układu wzrokowego zachodzących z wiekiem.
Dotyczy ponoć każdego po 40. roku życia. Choć łatwa do skorygowania, mało kto z osób nią dotkniętych sięga po pomoc specjalisty.
Jak pokazują badania przeprowadzone w styczniu br. przez PBS Sp. z o.o., wyraźnego pogorszenia wzroku doświadcza prawie każdy Polak po 40. roku życia. Respondenci wskazują podobny zestaw objawów: rozmazujący się tekst smsa, trudności w czytaniu menu w restauracji czy pracy przy komputerze.
Aż 94 proc. z nich potwierdza, że musi odsuwać tekst od oczu, aby go w ogóle przeczytać. Pytani o przyczyny takiego stanu rzeczy, często błędnie wskazują komputery. Wszystkie opisane powyżej objawy świadczą bowiem o prezbiopii.
Specjaliści podkreślają, że tylko regularna kontrola wzroku i noszenie odpowiednich okularów gwarantują zachowanie komfortu życia.
Choć na prezbiopię cierpi prawie 100 proc. Polaków po 40. roku życia, o istnieniu takiego zjawiska wie tylko co 10. osoba. Jeszcze mniej potrafi wskazać, w jaki sposób można ich przypadłość korygować. Choć ponad 3/4 czterdziesto- i pięćdziesięciolatków nosi okulary, tylko u 13 proc. z nich są to okulary progresywne, właściwe do korekcji prezbiopii.
Okulary takie poprawiają jednoczesne widzenie na odległości bliskie, dalekie i pośrednie, co jest bardzo ważne, ponieważ prezbiopia oprócz problemów z widzeniem z bliska, powoduje trudności z widzeniem dali, a także z szybką adaptacją oka do zmiany odległości.
Zdaniem psycholog Małgorzaty Ohme na trudności z czytaniem często nie zwracamy dostatecznej uwagi, bo kłopoty ze wzrokiem kojarzą się ze starzeniem się. Bagatelizując problemy takie jak te ze wzrokiem próbujemy „odsunąć” je od siebie.