19 września 2024

Prawo Wykonywania Zawodu: ma być łatwiej i wygodniej

Wprowadzenie elektronicznej wersji Prawo Wykonywania Zawodu (PWZ) to istotny krok na drodze do cyfryzacji samorządu lekarskiego – mówi Krzysztof Napora, kierownik działu IT w Naczelnej Izbie Lekarskiej (NIL) w rozmowie z Piotrem Kościelniakiem.

Fot. Alicja Szczypczyk

Dlaczego wprowadzenie mobilnego PWZ jest tak istotne dla lekarzy? W jakich sytuacjach może okazać się przydatne?

Lekarz nie musi już nosić swojej książeczki czy plastikowej karty z PWZ. Wystarczy, że zaloguje się do mObywatela i jeden raz doda nowy dokument – PWZ lekarza lub PWZ lekarza dentysty. Aplikacja mObywatel wygeneruje mu dokument elektroniczny, którym może posługiwać się dokładnie w taki sam sposób, jak tradycyjnymi dokumentami PWZ.

Elektroniczne prawo wykonywania zawodu jest takim samym, prawnie usankcjonowanym dokumentem, jak to plastikowe – identyfikuje i potwierdza uprawnienia lekarskie. Lekarz może taki elektroniczny dokument okazać osobie chcącej zweryfikować jego uprawnienia, ale może również udostępnić swoje dane zawarte w mobilnym PWZ przez zeskanowanie kodu QR. W takim przypadku druga osoba, również posiadająca aplikację mObywatel, może sprawdzić poprawność tych danych.

Naczelna Izba Lekarska udostępnia te informacje ze swoich rejestrów. Jak to dokładnie wygląda?

Dane, które znajdują się w okręgowych izbach lekarskich, są przekazywane do Centralnego Rejestru Lekarzy, a z CRL do Centralnego Ośrodka Informatyki nadzorowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji. Służy to weryfikacji danych – w tym procesie Centralny Rejestr Lekarzy jest zatem rejestrem źródłowym, pozwalającym się upewnić, że dana osoba rzeczywiście jest lekarzem lub lekarzem dentystą. Odbywa się to na podstawie numeru PESEL, który jest przekazywany z COI do NIL. Wówczas pobierany jest numer PWZ lekarza lub lekarza dentysty.

To się dzieje raz, w momencie dodawania dokumentu do aplikacji mObywatel. Ministerstwo Cyfryzacji jednak co pewien czas weryfikuje dane identyfikacyjne osoby korzystającej z mObywatela i może okazać się wówczas konieczne odświeżenie dokumentu PWZ. Nie wymaga to ze strony lekarzy żadnych nadzwyczajnych działań – wystarczy wybrać opcję aktualizacji dokumentu na ekranie telefonu. Może się to również okazać konieczne w przypadku, gdy lekarz zmienił okręgową izbę lub np. uzyskał specjalizację.

Co stanowiło największe wyzwanie podczas wdrażania tego systemu?

Zawsze wyzwaniem jest kwestia ustalenia metod wymiany i zabezpieczenia danych, są to przecież dane osobowe. Konieczne było stworzenie bezpiecznego kanału wymiany tych informacji, podpisanie porozumienia między Naczelną Izbą Lekarską i Ministerstwem Cyfryzacji. Ministerstwo nie otrzymuje dostępu do rejestru CRL, ale jedynie posiada techniczną możliwość sprawdzenia pewnych ściśle określonych danych wymaganych do wydania elektronicznego dokumentu.

Wprowadzenie mobilnego PWZ do aplikacji to krok na drodze cyfryzacji samorządu lekarskiego. Ale za chwilę czeka nas nie krok, ale skok w postaci elektronicznego głosowania w wyborach do samorządu…

Elektroniczne głosowanie to prawdziwa rewolucja, ponieważ ułatwia oddanie głosu, a tym samym może zwiększyć frekwencję. Nie nakłada obowiązku osobistego stawiennictwa w okręgowej izbie ani uczestnictwa w wyborach korespondencyjnych i oddania głosu papierowego. Umożliwia za to oddanie głosu w dowolnym miejscu, gdzie jest dostęp do internetu, np. za pomocą telefonu czy komputera.

Naczelna Izba Lekarska, realizując projekt elektronicznych wyborów, kładzie nacisk na wygodę podejmowania decyzji oraz oddania głosu. Niezwykle istotne są również dodatkowe mechanizmy weryfikacji poprawności głosowania, które będzie miała komisja wyborcza czy komisja skrutacyjna. Czyli z jednej strony mamy ułatwienie tego procesu od strony obsługi wyborów, a z drugiej strony dla samych głosujących. Ma to być proste i nieuciążliwe.