18 października 2024

Prezes NRL: przy łóżku pacjenta nie staje jednoosobowa firma (wideo)

Nie zgodzimy się na zabieranie pieniędzy lekarzom i innym pracownikom medycznym zarabiającym według ustawy o płacy minimalnej – zapowiedział prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski w czasie konferencji „Wizja Zdrowia. Diagnoza i Przyszłość – Foresight Medyczny”.

Fot. Gazeta Lekarska

– Nie wierzymy, że politycy z PO, Lewicy czy PSL, którzy jeszcze dwa lata temu zgłaszali poprawki do ustawy o wynagrodzeniach minimalnych i chcieli podnosić współczynniki dla lekarzy specjalistów, ryzykowaliby swoją wiarygodność, gdyby nagle próbowali zmieniać ustawę o płacy minimalnej w drugą stronę. Myślę, że rozmawiamy wyłącznie teoretycznie, bo dla polityków ważna jest wiarygodność – podkreślił prezes NRL Łukasz Jankowski we wtorek 8 października w Warszawie w czasie sesji inauguracyjnej konferencji „Wizja Zdrowia. Diagnoza i Przyszłość – Foresight Medyczny”.

W taki sposób szef samorządu lekarskiego odniósł się do dobiegających z kręgów związanych z rządem głosów, że przyszłość ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych stoi pod znakiem zapytania. Pretekstem ma być wysokość zarobków lekarzy i przedstawicieli innych zawodów medycznych, które – zdaniem części polityków – w coraz większym stopniu konsumują nakłady na publiczną ochronę zdrowia.

Lekarze wykonują pracę biurową

– Rozmawiamy o ustawie, która pokrywa około 15 proc. specjalistów w Polsce. 85 proc. specjalistów jest na kontraktach – powiedział prezes Łukasz Jankowski. Dodał, że jednym z postulatów samorządu lekarskiego są zarobki dla specjalistów w wysokości trzech średnich krajowych. Odwołując się do opinii przedstawionych w trakcie sesji inauguracyjnej pt. „Postawić system na nogi – czy potrzebujemy odwróconej piramidy świadczeń?” wskazał, że porada lekarska jest świadczeniem wysokospecjalistycznym, co niesie za sobą określone konsekwencje. – Ktoś podpisuje umowy z lekarzami. Jeśli są one zawarte na jakąś kwotę, to znaczy, że porada rynkowo tyle kosztuje – dodał.

Zdaniem prezesa NRL jednym ze sposobów na ograniczenie kosztów szpitali jest wprowadzenie zmian w organizacji systemu ochrony zdrowia, w tym zmniejszenie obowiązków biurokratycznych dla lekarzy. – Jeśli mamy bardzo drogą usługę, to zadbajmy, by w optymalny sposób wykorzystać wysokokwalifikowanego pracownika. Szpital nie będzie wydawał aż tyle, jeśli odciąży najbardziej kosztochłonnych specjalistów od wykonywania zbędnych obowiązków – podkreślił Łukasz Jankowski.

Automatyczna refundacja

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej dodał, że w poradni diabetologicznej, w której sam przyjmuje, większość czasu zajmuje praca biurowa. I nie jest to sytuacja wyjątkowa. – Warto byłoby zmienić paradygmat pracy lekarza, np. wprowadzając automatyczną refundację. Lekarze nadal wykonują obowiązki, które nie są bezpośrednio związane z procesem leczenia pacjentów – powiedział.

Innym pomysłem na optymalizację wydatków w ochronie zdrowia może być przeanalizowanie kontraktów zawieranych przez osoby wykonujące zawody medyczne. – W tej sprawie jesteśmy gotowi do rozmów. Kontrakt nie jest optymalną formą wykonywania zawodu lekarza, a problem czasu pracy w tych umowach pozostaje nierozwiązany. Przy łóżku pacjenta nie staje jednoosobowa firma, lecz lekarz – dodał szef samorządu lekarskiego. Wśród innych ważnych kwestii wskazał na koordynację opieki. – Od dłuższego czasu mówimy głośno, że trzeba koordynować ścieżkę pacjenta, bo pacjent błąka się po systemie – podkreślił prezes NRL. W jego ocenie powinni zająć się tym lekarze POZ.

Podziały nie sprzyjają pacjentom

Konferencja „Wizja Zdrowia. Diagnoza i Przyszłość – Foresight Medyczny” jest poświęcona bieżącej sytuacji w ochronie zdrowia i zmianom zachodzącym w medycynie. We wtorek od rana do późnego popołudnia toczą się dyskusje na temat m.in. planowanych zmian w szpitalnictwie, norm zatrudnienia w podmiotach leczniczych, wynagrodzeń personelu medycznego, wyceny świadczeń oraz planowanych i oczekiwanych zmian w ustawie refundacyjnej. Ważną częścią konferencji są panele dotyczące polityki lekowej w wybranych obszarach terapeutycznych.

– Narodowy Fundusz Zdrowia wydatkuje więcej pieniędzy, a kwoty na przestrzeni ostatnich pięciu lat uległy podwojeniu, ale w ramach tych kwot nie kupujemy zdrowia. To pokazuje, że nie wszystko funkcjonuje tak, jak powinno – powiedział wiceprezes NFZ Jakub Szulc w czasie sesji inauguracyjnej. Z kolei prezes Polskiej Federacji Szpitali prof. Jarosław Fedorowski dodał, że system ochrony zdrowia musi być zrównoważony i należy działać ponad podziałami, ponieważ nie sprzyjają one zapewnieniu ciągłości opieki nad pacjentami.

Mariusz Tomczak