Prezes NRL: zamrożenie wynagrodzeń uderzeniem w personel medyczny
Trudno poważnie traktować informacje o zamrożeniu ustawy o minimalnym wynagrodzeniu – powiedział prezes NRL Łukasz Jankowski, odnosząc się do doniesień medialnych pojawiających się przed poniedziałkowym posiedzeniem Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia.
Od pewnego czasu – także z kręgów związanych z rządem – docierają głosy, że przyszłość ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych stoi pod znakiem zapytania.
Pretekstem ma być wysokość zarobków medyków, które – jak czasami mówi się „na mieście” – w coraz większym stopniu konsumują nakłady na publiczną ochronę zdrowia. W ostatnich dniach dodatkowym „uzasadnieniem” stała się także powódź. Nie ulega wątpliwości, że odbudowa zalanych terenów będzie sporo kosztować, co może posłużyć jako pretekst do wprowadzenia zmian w ustawie niekorzystnych dla medyków.
Ważne posiedzenie
W poniedziałek 23 września 2024 roku ma odbyć się posiedzenie Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia, w czasie którego zostanie omówiona m.in. kwestia podwyżek w ochronie zdrowia. Czy strona rządowa zdecyduje się na „zamrożenie” ustawy o wynagrodzeniach minimalnych ochronie zdrowia? Z informacji, do których dotarła „Gazeta Lekarska”, wynika, że nie jest to wykluczone. W posiedzeniu ma uczestniczyć m.in. minister Izabela Leszczyna.
– Skutkiem takiego działania ze strony rządzących byłoby pogłębienie zapaści kadrowej w publicznym systemie ochrony zdrowia. Specjaliści zarabiający dziś wg płacy minimalnej, przy planowanym zamrożeniu wynagrodzeń w dużej części decydowaliby się na przechodzenie do sektora prywatnego. Każdy pracodawca wie, że oszczędności na pracownikach kończą się ich odpływem do innych firm. Ochrona zdrowia nie jest tu wyjątkiem. Trudno leczyć bez lekarzy – powiedział Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej (NRL), przed rozpoczęciem poniedziałkowego posiedzenia Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia.
Trudno leczyć bez lekarzy
Prezes NRL przypomniał o postulatach składanych do przez Koalicję Obywatelską przed wyborami parlamentarnymi w 2023 roku. – Jeszcze całkiem niedawno partia obecnie rządząca, będąc w opozycji, składała poprawki do ustawy o minimalnym wynagrodzeniu mające zwiększyć wynikające z ustawy współczynniki i istotnie podwyższyć minimalne wynagrodzenia, z coroczną ich waloryzacją. Sądzimy, że politycy nie zdecydują się na nagłą zmianę zdania i uderzenie w personel medyczny, bo oprócz katastrofalnych skutków wobec pacjentów i lekarzy, takie posunięcie całkowicie zrujnowałoby ich wiarygodność – powiedział prezes NRL.
Czym jest Trójstronny Zespół
Trójstronny Zespół ds. Ochrony Zdrowia przy Ministerstwie Zdrowia działa od 2005 roku. Stronę rządową reprezentuje po jednym przedstawicielu wyznaczonym przez: ministra zdrowia, ministra edukacji, ministra nauki, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej, ministra finansów, ministra funduszy i polityki regionalnej, ministra rozwoju i technologii oraz przedstawiciela ministra ds. polityki senioralnej.
Stronę pracowników reprezentuje po dwóch przedstawicieli wyznaczonych przez: Forum Związków Zawodowych, NSZZ „Solidarność” oraz Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych. Natomiast pracodawcy są reprezentowani po dwóch przedstawicieli wyznaczonych przez: Konfederację Lewiatan, Pracodawcy RP, Związek Rzemiosła Polskiego, Business Centre Club – Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Federację Przedsiębiorców Polskich.
AKTUALIZACJA (24.09.2024): W poniedziałkowym posiedzeniu Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia nie wzięła udziału minister Izabela Leszczyna, która jest zaangażowana w sprawy dotyczące przeciwdziałania skutkom powodzi w południowej Polsce. Być może dlatego przedstawiciele resortu zdrowia nie składali wczoraj jednoznacznych deklaracji związanych ze wzrostem wynagrodzeń medyków. Jak powiedział jeden z naszych informatorów, w dyskusji na tematy finansowe zabrakło konkretów.