23 listopada 2024

Prezes NRL: urzędowanie minister Sójki oceniamy negatywnie

Minister zdrowia Katarzyna Sójka urzęduje od 10 sierpnia 2023 r. – Nie zdała egzaminu – ocenia prezes Naczelnej Rady Lekarskiej (NRL) Łukasz Jankowski.

Fot. https://twitter.com/MZ_GOV_PL

Tylko część postulatów Naczelnej Izby Lekarskiej (NIL), zawartych w tzw. siódemce NIL-u, zrealizowało Ministerstwo Zdrowia w ciągu ostatnich dwóch miesięcy – po odejściu z resortu Adama Niedzielskiego.

– Nie skorzystano z naszej gotowości do współpracy, przekazanych materiałów i informacji o najbardziej palących problemach ochrony zdrowia. Czas działalności minister Sójki oceniamy po prostu negatywnie – komentuje prezes NRL Łukasz Jankowski.

Jakich działań domagał się samorząd lekarski?

Które postulaty zostały zrealizowane, a które nie? Poniższe zestawienie przytaczamy za komunikatem opublikowanym na stronie internetowej NIL.

Postulat: Zniesienie bezprawnie wprowadzonych limitów na wystawianie recept przez lekarzy. Pilne ustalenie standardów teleporady uniemożliwiającej funkcjonowanie tzw. receptomatów.

Komentarz NIL: W resorcie powstał zespół ekspertów reprezentujących wszystkie środowiska w tym farmaceutów i lekarzy, którego zadaniem jest opracowanie nowych, przejrzystych i prostych zasad wystawiania i realizacji recept dla wszystkich interesariuszy systemu, zwłaszcza dla pacjentów. W systemach zarządzanych przez Centrum e-Zdrowia zostały zniesione limity w wystawianiu recept w ramach tzw. białej listy placówek. Nadal brakuje strategii – mapy drogowej – na całkowite zniesienie limitów. Nie wprowadzono standardów teleporady. Receptomaty nadal działają.

Postulat: Przeprowadzenie kontroli wewnętrznej w Ministerstwie Zdrowia i podległej Ministerstwu jednostce – Centrum e-Zdrowia dotyczącej e-bezpieczeństwa danych medycznych oraz niezwłoczne ujawnienie wyników tej kontroli opinii publicznej.

Komentarz NIL: Do tej pory nie ujawniono informacji na temat trwającej kontroli.

Postulat: Wycofanie poparcia dla otwierania nowych kierunków lekarskich bez pozytywnej opinii Polskiej Komisji Akredytacyjnej i odpowiedniego zaplecza dydaktycznego. Wycofanie się z decyzji o zwiększeniu naboru na tzw. nowe uczelnie medyczne.

Komentarz NIL: Nie podjęto działań w tym zakresie, a nawet obserwuje się tendencję do zwiększenia wsparcia dla otwierania nowych kierunków lekarskich.

Postulat: Natychmiastowe zaprzestanie wydawania tzw. praw wykonywania zawodu w trybie warunkowym i zgód na wykonywanie zawodu lekarza i lekarza dentysty na określony zakres czynności zawodowych. Jedynym dokumentem uprawniającym do pracy w naszym zawodzie w Polsce musi pozostać Prawo Wykonywania Zawodu.

Komentarz NIL: Nie podjęto działań w tym zakresie. Lekarze z zagranicy nadal mogą podejmować w Polsce pracę w zawodzie lekarza bez nostryfikacji dyplomu i adekwatnej weryfikacji kompetencji oraz znajomości języka polskiego.

Postulat: Przekazanie funduszom regionalnym środków na realizację zmian finansowania w stomatologii.

Komentarz NIL: Przekazano fundusze ze środków publicznych na nadwykonania w stomatologii

Postulat: Natychmiastowe wprowadzenie automatyzacji procesu refundacji i zdjęcie z lekarzy obowiązku określania poziomu refundacji.

Komentarz NIL: Powołano specjalny Zespół ds. preskrypcji i realizacji recept na leki gotowe i recepturowe. Zmiany w ustawie refundacyjnej wciąż budzą kontrowersje i chaos w pracy medyków.

Postulat: Pilna analiza indywidualnych przypadków kar finansowych nałożonych na lekarzy przez Narodowy Fundusz Zdrowia za tzw. nienależną refundację i odstąpienie od ich egzekwowania w przypadku, gdy istniały wskazania medyczne do przepisania danego preparatu.

Komentarz NIL: Mimo przekazanych materiałów, pisma konsultanta krajowego popierającego lekarzy ukrajanych za tzw. nienależną refundację, wielu rozmów, spotkań i debaty w Senacie RP nie zostały podjęte żadne działania w tym zakresie.