19 grudnia 2024

Prezydent podpisał ustawę o CMKP. To szansa dla lekarzy

17 grudnia 2024 roku prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego (CMKP). Nowe przepisy pomogą lekarzom i lekarzom dentystom w rozwoju zawodowym – ocenia samorząd lekarski.

Fot. Jakub Szymczuk/KPRP

Kto wybierze dyrektora CMKP?

Nowelizacja wejdzie w życie 1 stycznia 2025 roku. CMKP przejmie zadania likwidowanego Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych (CKPiP). Nowe rozwiązania zakładają m.in. ujednolicenie procesu przeprowadzenia państwowego egzaminu specjalizacyjnego dla pielęgniarek i położnych.

Zmienić ma się sposób wyłaniania dyrektora CMKP. Będzie on powoływany przez ministra zdrowia w konkursie na czteroletnią kadencję, a nie, jak do tej pory, przez kolegium elektorów, które składało się z nauczycieli akademickich. Nowego szefa placówki wybierze zespół składający się z trzech przedstawicieli resortu zdrowia, dwóch Naczelnej Izby Lekarskiej oraz jednego Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych.

Projekt nowelizacji omawiany był na początku listopada tego roku w Sejmie w czasie posiedzenia Komisji Zdrowia oraz Komisji Edukacji i Nauki. Wiceminister zdrowia Urszula Demkow zapewniała, że zmiany zapewnią wysoki standard w zakresie kształcenia dla przedstawicieli wszystkich zawodów medycznych, natomiast połączenie CMKP i CKPiP umożliwi pielęgniarkom i położnym łatwiejszy dostęp do prowadzenia działalności naukowej i dydaktycznej.

Samorząd lekarski mocno zaangażowany

Jak z kolei mówił wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej (NRL) Klaudiusz Komor samorząd lekarski aktywnie prowadzi kursy do specjalizacji. Zapewniał, że zarówno NRL, jak i izby okręgowe są gotowe do większego zaangażowania w kształcenie podyplomowe oraz przeprowadzanie certyfikacji w zakresie umiejętności lekarskich.

– Po wielu latach starań, licznych stanowiskach podejmowanych przez Krajowy Zjazd Lekarzy i Naczelną Radę Lekarską, udało się wprowadzić do projektu ustawy rozwiązanie zwiększające udział naszej grupy zawodowej w kształceniu podyplomowym. Dzięki temu Naczelna Izba Lekarska i izby okręgowe będą mogły prowadzić szkolenie i certyfikacje w zakresie umiejętności, co ułatwi lekarzom rozwój zawodowy – mówił kilka tygodni temu Klaudiusz Komor w rozmowie z „Gazetą Lekarską”.

NRL ma odpowiednie zaplecze

Prezes NRL Łukasz Jankowski dodawał, że obowiązek kształcenia lekarzy i lekarzy dentystów spoczywa na samorządzie z mocy ustawy o izbach lekarskich. – Zmiany przyjęte przez komisje to jedynie minimum, a ich wprowadzenie nie powinno budzić kontrowersji. Dlatego będziemy dążyć do uzyskania dalszych uprawnień w tym zakresie. Jestem przekonany, że mamy odpowiednie zaplecze, aby sprostać temu zadaniu i aby to właśnie samorząd był miejscem, w którym lekarze będą mogli ubiegać się o certyfikaty umiejętności zawodowych – powiedział Łukasz Jankowski.

W tym kontekście prezes NRL zwracał uwagę na bogatą ofertę szkoleniową Centralnego Ośrodka Badań, Innowacji i Kształcenia NIL oraz rozwój współpracy z kolejnymi towarzystwami naukowymi i ekspertami.