9 października 2024

Prix Galien: sztuczna kość nagrodzona (foto)

Nowej generacji lek przeciwcukrzycowy, przełomowe terapie w leczeniu białaczek oraz chroniącą przed rakiem szczepionkę przeciwko wirusowi brodawczaka uznano za najbardziej innowacyjne opracowania lecznicze czwartej polskiej edycji konkursu „Prix Galien Polska”. Za „innowacyjne odkrycie naukowe” nagrodzono prof. Grażynę Ginalską, która opracowała „sztuczną kość” nowej generacji.

img_1020_dxo img_1018_dxo-prix-galien

img_1010_dxo img_1002_dxo-prix-galien

Foto: Marta Jakubiak

Listę zwycięzców polska kapitała nagrody ogłosiła w środę wieczorem podczas uroczystej gali w Warszawie. Kapitule przewodniczył prof. Cezary Szczylik z Wojskowego Instytutu Medycznego. Jednym z patronów medialnych nagrody jest „Gazeta Lekarska”.

Prix Galien jest przyznawane firmom i jednostkom za badania, najnowsze technologie i innowacyjne produkty. W tym roku uwzględniono cztery kategorie: innowacyjny produkt leczniczy, innowacyjne odkrycie naukowe, innowacyjny wyrób medyczny oraz innowacyjna kampania zdrowotna.

img_0962_dxo img_0951_dxo-prix-galien

img_0905_dxo img_0919_dxo-prix-galien

W kategorii „innowacyjny produkt leczniczy” mogą być przyznane cztery nagrody: za preparat stosowany w lecznictwie otwartym i zamkniętym, za szczepionkę oraz za innowacyjny sierocy produkt leczniczy.

W lecznictwie otwartym za największe osiągnięcie polska kapituła nagrody uznała w tym roku empagliflozynę – jedyny stosowany doustnie nowoczesny lek przeciwcukrzycowy zmniejszający u diabetyków ryzyko śmiertelności z przyczyn sercowo-naczyniowych o 38 proc. Cukrzyca typu 2 jest jednym z głównych czynników ryzyka choroby sercowo-naczyniowej, która odpowiada za około 50-70 proc. zgonów w tej grupie pacjentów.

img_0920_dxo img_0925_dxo-prix-galien

img_0938_dxo img_0949_dxo

img_0977_dxo img_0963_dxo-prix-galien

Za najbardziej innowacyjne produkty lecznicze w lecznictwie zamkniętym uznano ibrutynib – innowacyjny lek stosowany w leczeniu chorych na przewlekłą białaczkę limfocytową, chłoniaka z komórek płaszcza i makroglobulinemię Waldenstroema (chorobę powodującą rozrost komórek limfoplazmocytowych wytwarzających immunoglobulinę).

W podkategorii „innowacyjna szczepionka” pierwsze miejsce zajęła 9-walentna szczepionka przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego o najszerszym zakresie ochrony przed chorobami wywoływanymi przez wirusa HPV. Zarażenie tym patogenem zwiększa u kobiet ryzyko raka szyjki macicy.

img_0894_dxo-prix-galien img_0882_dxo

img_0881_dxo-henryk-skarzynski img_0879_dxo-henryk-skarzynski

Najlepszym innowacyjnym sierocym produktem leczniczym okazał się blinatumomab – pierwsza przełomowa immunoterapia zarejestrowana do stosowania u pacjentów z nawrotową lub oporną ostrą białaczką limfoblastyczną z prekursorowych limfocytów B bez obecności chromosomu Philadelphia.

W drugiej kategorii – „innowacyjne odkrycie naukowe” – polska kapituła nagrody za najważniejsze osiągnięcie uznała kościozastępczy biomateriał implantacyjny nowej generacji dla medycyny regeneracyjnej nazywany „sztuczną kością”. Twórcą tego opracowania w zakresie nowoczesnych preparatów implantacyjnych III generacji jest prof. dr hab. Grażyna Ginalska z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

img_0861_dxo img_0849_dxo-prix-galien

img_0806_dxo-prix-galien img_0811_dxo

img_0989_dxo img_0988_dxo-pawel-zajdel

W trzeciej kategorii „innowacyjny wyrób medyczny”, podobnie jak w 2015 r., nie przyznano nagrody.

W czwartej kategorii – „innowacyjna kampania zdrowotna” – za najciekawszą kapituła uznała profilaktyczno-edukacyjną kampanię „Servier dla Serca”, której głównym celem – jak napisano w uzasadnieniu – jest zwiększanie świadomości zdrowotnej społeczeństwa w zakresie czynników ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego oraz wynikających z nich zagrożeń, a także badania profilaktyczne i promocja profilaktyki oraz zdrowego stylu życia.

img_0817_dxo-prix-galien img_0828_dxo

img_0834_dxo-prix-galien img_0839_dxo

Stypendium Prix Galien dla młodych naukowców otrzymała Joanna Stachura z Zakładu Immunologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego za badania dotyczące potencjalnego zastosowania inhibitorów tioredoksyny w terapii przeciwnowotworowej, a stypendium naukowe Ambasady Francji dr hab. Paweł Zajdel – adiunkt w Zakładzie Chemii Leków Katedry Chemii Farmaceutycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum.

Dr Zajdel był koordynatorem interdyscyplinarnego zespołu naukowców, który opracował nową grupę związków o działaniu terapeutycznym na ośrodkowy układ nerwowy. To cząsteczki o nieopisanym do tej pory podwójnym mechanizmie działania, które wykazują właściwości prokognitywne, tj. mogące poprawić funkcje poznawcze u osób z zaburzeniami demencyjnymi i chorobą Alzheimera.

img_0803_dxo img_0801_dxo-prix-galien

img_0796_dxo img_0788_dxo-leszek-czupryniak

img_1043_dxo img_1036_dxo-prix-galien

Konkurs Prix Galien odbywa się w kilkunastu krajach, m.in. we Francji, Hiszpanii, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii, Belgii, Luksemburgu, Szwajcarii, Włoszech, Turcji, Izraelu, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Co dwa lata zdobywcy Prix Galien z poszczególnych krajów biorą udział w konkursie International Prix Galien, który wyróżnia najważniejsze innowacje w skali globalnej.

W 2014 roku nagrodę międzynarodową (za stworzenie Krajowej Sieci Teleaudiologii) zdobył polski Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu kierowany przez prof. Henryka Skarżyńskiego.

img_0776_dxo img_0765_dxo-prix-galien

img_0694_dxo-prix-galien img_0722_dxo

Nagrodę ufundował w 1970 r. we Francji farmaceuta Roland Mehl, jego intencją było promowanie znaczących i najbardziej przełomowych postępów dokonanych w przemyśle farmaceutycznym i medycznym. Z biegiem lat nagroda zyskała prestiż i uznanie na całym świecie. Uważana jest za największe wyróżnienie w zakresie urządzeń medycznych po Nagrodzie Nobla w dziedzinie medycyny.

Nazwa Prix Galien pochodzi od imienia Klaudiusza Galena, greckiego ojca farmacji i medycyny, utalentowanego eksperymentatora, anatoma i filozofa, którego odkrycia wywarły bardzo duży wpływ na rozwój nauki.

img_0736_dxo-prix-galien img_0751_dxo

img_0754_dxo-prix-galien img_0761_dxo

W skład kapituły wchodziły najważniejsze postaci polskiej medycyny (m.in. prof. Jacek Imiela – specjalista chorób wewnętrznych, prof. Grażyna Rydzewska – gastroenterolog, prof. Piotr L. Chłosta – urolog, prof. Waleria Hryniewicz – mikrobiolog, prof. Janina Stępińska – kardiolog, prof. Franciszek Kokot – nefrolog i endokrynolog, dr hab. n. med. Andrzej Horban – konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych, prof. Sergiusz Jóźwiak – neurolog, prof. Janusz Rybakowski – psychiatra, prof. Piotr Wiland – specjalista chorób wewnętrznych i reumatolog, prof. Leszek Czupryniak – diabetolog).

Źródło: naukawpolsce.pap.pl, materiały prasowe, inf. własna


Przypominamy: od 1 września recepty na bezpłatne leki dla pacjentów 75+ wystawiają lekarze podstawowej opieki zdrowotnej udzielający świadczeń POZ u danego świadczeniodawcy, pielęgniarki POZ oraz lekarze wypisujący recepty pro auctore i pro familiae. Kliknij tutaj, żeby przeczytać komentarze ekspertów i pobrać pełną listę bezpłatnych leków dla seniorów.