27 lipca 2024

Pulsoksymetr dla każdego pacjenta z COVID-19

Ministerstwo Zdrowia uruchomiło projekt Domowej Opieki Medycznej (DOM). – Chcemy, żeby każdy pacjent z COVID-19 miał dostęp do pulsoksymetru – mówi minister zdrowia Adam Niedzielski.

Foto: MZ

W ramach projektu Domowej Opieki Medycznej każdy, kto ma pozytywny wynik testu na koronawirusa SARS-CoV-2, może otrzymać pulsoksymetr.

To urządzenie bada poziom saturacji, czyli nasycenia krwi tętniczej tlenem i przekazuje dane do centrum monitoringu. Dzięki temu, w razie pogorszenia parametrów, do pacjenta szybko zostanie wezwane pogotowie ratunkowe.

– Chcemy, żeby wszyscy pacjenci w Polsce, którzy mają dodatni wynik testu na koronawirusa, byli objęci zdalną opieką medyczną – mówił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski, dodając, że przy pomocy pulsykometra łatwiej będzie można uchwycić moment, gdy dochodzi do pogorszenia parametrów pacjenta i powinien on jak najszybciej trafić do szpitala.

Kto może otrzymać pulsoksymetr? Pacjenci, którzy ukończyli 55 lat są automatycznie włączeni do programu Domowej Opieki Medycznej (DOM). Po stwierdzeniu pozytywnego wyniku na COVID-19 pracownik Poczty Polskiej dostarczy urządzenie do domu pacjenta. Natomiast jeśli pacjent ma mniej niż 55 lat, wtedy, by otrzymać urządzenie:

  • musi wypełnić formularz kontaktowy Pulsocare, który znajduje się na stronie Ministerstwa Zdrowia: https://form.govtech.gov.pl/ankieta/580284/formularz-pulsocare-dla-osob-ktore-ukonczyly-55-rok-zycia.html,
  • zostanie  zakwalifikowany przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, który jest zarejestrowany w systemie DOM. Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej po otrzymaniu informacji, że u pacjenta zdiagnozowano COVID-19, na podstawie wywiadu medycznego, może go zakwalifikować do programu telemonitoringu. Wtedy pacjent otrzyma dane do logowania w systemie przez SMS, a pulsoksymetr zostanie dostarczony do jego domu przez listonosza Poczty Polskiej. Informacja o tym, że dana osoba potrzebuje sprzętu do telemonitoringu, będzie automatycznie przekazywana do Poczty Polskiej.

Jak podkreśla prof.  Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultant krajowa ds. medycyny rodzinnej, program Domowej Opieki Medycznej zwiększa bezpieczeństwo pacjenta zakażonego przebywającego w warunkach domowych. – Chorzy na różne choroby przewlekłe narażeni są na ciężki przebieg choroby. Żeby program dał efekt w postaci zmniejszenia liczby zgonów, musi być powszechny, a nie obejmować tylko grupy ryzyka, dlatego zachęcam do tego, by włączyć się do tego programu – podkreśliła prof. Agnieszka Mastalerz-Migas.

Minister zdrowia poinformował również, że każdy kto posiada własny pulsoksymetr, może włączyć się do programu DOM. Więcej informacji na ten temat można uzyskać, dzwoniąc na Telefoniczną Informację Pacjenta na numer 800 190 590.