Radom inspiruje do zdjęć
W tym królewskim mieście z bogatą historią i wieloletnią tradycją odbył się IV Ogólnopolski Plener Fotograficzny dla lekarzy i lekarzy dentystów, organizowany przez Komisję ds. Kultury ORL w Warszawie i współfinansowany przez NIL.

W plenerze, który odbył się w dniach 15-18 maja, wzięły udział 24 osoby reprezentujące sześć izb lekarskich: białostocką, częstochowską, gdańską, lubelską, łódzką i warszawską.
Dlaczego Radom? Historia miasta sięga czasów piastowskich. Jego położenie na szlaku królewskim pomiędzy Krakowem a Wilnem wpływało na rozwój albo upadek miasta. Przetaczające się wojny: plemienne, piastowskie, potop szwedzki, kolejne powstania, I i II wojna światowa, odcisnęły swoje piętno na tym pięknym mieście, które jak Feniks po każdym upadku dumnie podnosiło się na nowo do życia.
Fragmenty dawnych murów miejskich z zamkiem królewskim, kościoły, ulice i bogate kamienice zbudowane w stylu modernistycznym, nowoczesne budynki, detale architektoniczne: żeliwne balkony, posadzki ze znanej w całej Europie ceramiki Marywil i wiele innych elementów historycznie związanych z Radomiem stały się inspiracjami do zdjęć.
Opiekunem i mentorem uczestników pleneru był wybitny fotografik Zbigniew Furman, który życzliwie, ale surowo oceniał wykonywane przez lekarzy zdjęcia. Gośćmi wydarzenia byli Wojciech Stan oraz Arkadiusz Kubisiak – fotograficy, którzy od wielu lat uwieczniają Radom na zdjęciach. Zaprezentowali swoje albumy „Radom” oraz „Ukarane Miasto, Radomski Czerwiec ’76”. Uczestników pleneru odwiedził Karol Stępniewski, wiceprezes ORL Delegatury Radomskiej.
Wybrane fotografie z IV Pleneru Fotograficznego będą zaprezentowane na wystawie fotograficznej 7 grudnia w galerii Centrum Łowicka w Warszawie.
Bożena Hoffman-Golańska
Źródło: „Gazeta Lekarska” nr 6/2025