15 października 2024

Regaty Tall Ships Races a onkologia

W Polsce w ostatnich latach obserwujemy coraz większą dynamikę zachorowań na nowotwory złośliwe. Obniża się również wiek zachorowania, a choroby nowotworowe obarczone są bardzo wysoką śmiertelnością.

Regaty Tall Ships Races a onkologia

Powszechnie wiadomo, że im bardziej zaawansowana choroba nowotworowa, tym szanse na wyleczenie drastycznie spadają i wynoszą zaledwie kilka procent. Wczesne rozpoznanie istotnie poprawia rokowanie i zwiększa możliwość wyleczenia, a zatem pozwala na powrót do normalnego życia.

„Wszystkie Ręce na Pokład” to wyjątkowa inicjatywa promująca profilaktykę poprzez żeglarstwo. Liderem projektu jest Stowarzyszenia na Rzecz Walki z Rakiem Jajnika „Niebieski Motyl”. Partnerem wydarzenia jest m.in. miasto Kołobrzeg oraz Stowarzyszenie Polskie Amazonki Ruch Społeczny PARS. Tym razem żaglowiec Pogoria, biorący udział w regatach Tall Ship Races, z uczestnikami projektu na pokładzie zawita do Kołobrzegu, gdzie w dniach 9-10 sierpnia odbędzie się Piknik Profilaktyki Nowotworowej.

Projekt jest objęty patronatem Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej.

Projekt obejmuje trzy etapy:

  • 1-5 sierpnia: rejs Pogorią w ostatnim etapie prestiżowych regat Tall Ship Races z Kłajpedy do Szczecina. W czasie finału regat będzie można zobaczyć największe i najpiękniejsze żaglowce z całego świata, a dodatkową atrakcją będzie parada załóg, w której uczestnicy rejsu na Pogorii również wezmą udział.
  • 8-9 sierpnia: drugi etap rejsu Pogorią na trasie Szczecin-Kołobrzeg. Załogę Pogorii w trakcie rejsu dzielnie będą wspierać znani i lubiani lekarze.
  • 9-10 sierpnia: odbędzie się Piknik Profilaktyki Nowotworowej w Kołobrzegu zorganizowany w pobliżu latarni morskiej. W ramach pikniku będzie można wykonać niektóre badania profilaktyczne. W pikniku wezmą udział lekarze specjaliści onkolodzy, genetycy, dermatolodzy, ginekolodzy, którzy bezpłatnie będą udzielać porad medycznych. Organizatorzy zaplanowali ponadto szereg atrakcji w postaci meczów siatkówki plażowej, treningów z trenerem personalnym, zajęć z zumby czy też nordic walking. W strefie urody będzie można się dowiedzieć jak wykonać perfekcyjny makijaż. Nie zabraknie również atrakcji dla dzieci.

Wszyscy uczestnicy projektu są związani z chorobą nowotworową – doświadczyli jej osobiście, wspierali kogoś bliskiego bądź też zajmują się leczeniem chorych onkologicznie. Organizatorzy mają nadzieję, że w atmosferze zabawy łatwiej będzie przekonać ludzi do badań profilaktycznych. Z doświadczenia wiemy, że silna wiara i niezłomność w przypadku tego typu schorzeń mogą przynieść wyjątkowe rezultaty, a połączone siły pacjentów i lekarzy to najlepsza broń w walce z chorobą.

Bożena Kamińska-Truś