Resort zdrowia podsumował polską prezydencję w Radzie UE
W Ministerstwie Zdrowia odbyło się spotkanie podsumowujące sześć miesięcy polskiej prezydencji w obszarze zdrowia. „Pokazaliśmy, że zdrowie to fundament bezpieczeństwa, a nie tylko jego uzupełnienie” – czytamy w komunikacie.

W dyskusji wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, a także instytucji publicznych, organizacji pacjentów oraz środowisk eksperckich.
– Prezydencja to nie tylko splendor i wielka odpowiedzialność – to przede wszystkim szansa, by na agendę Europy wprowadzić naprawdę ważne tematy. Zdrowie jest jednym z nich. Dzięki wspólnej pracy wynegocjowaliśmy pakiet farmaceutyczny i postawiliśmy zdrowie psychiczne młodych w centrum europejskiej uwagi. To był nasz czas i nasz wspólny sukces – powiedziała minister zdrowia Izabela Leszczyna.
Działania prezydencji w Radzie Unii Europejskiej skoncentrowały się na czterech głównych kierunkach:
- ochronie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży w cyfrowym świecie,
- profilaktyce chorób, w szczególności nowotworowych,
- cyfryzacji ochrony zdrowia,
- bezpieczeństwie lekowym.
Państwa członkowskie UE w trakcie polskiej prezydencji m.in. przyjęły wspólne stanowisko w sprawie rewizji pakietu farmaceutycznego, co stanowi zwieńczenie długiego procesu negocjacji. Rada Europejska zyskała mandat do dalszych negocjacji z Parlamentem Europejskim i Komisją Europejską.
Na spotkaniu sporo miejsca poświęcono tematyce profilaktyki i promocji zdrowia. Szczególną uwagę poświęcono zapobieganiu chorobom nowotworowym, zdrowiu dzieci i młodzieży, edukacji zdrowotnej oraz strategiom ograniczania czynników ryzyka – takich jak uzależnienia, otyłość czy niska aktywność fizyczna. Profilaktykę przedstawiono jako inwestycję w dłuższe i zdrowsze życie Polaków, ale także zwiększenie odporności systemów ochrony zdrowia.
W rozmowach zwrócono uwagę na potrzebę zwiększenia świadomości społecznej, ale także rozwoju narzędzi wspierających prewencję. Zwrócono także uwagę na konieczność wyrównywania szans w dostępie do leczenia niezależnie od miejsca zamieszkania pacjenta.