27 lipca 2024

Ruszył pilotaż e-rejestracji

Zapisy na cytologię, mammografię i do kardiologa zostały objęte testowym programem centralnej elektronicznej rejestracji. Pilotaż potrwa do marca przyszłego roku i dla podmiotów leczniczych jest dobrowolny.

Fot. pixabay.com

Drugi etap wdrożenia e-rejestracji będzie już obowiązkowy, jednak obejmie tylko wybrane świadczenia. Rozpocznie się w kwietniu 2025 roku, po ocenie efektów programu pilotażowego.

Nowy system ma umożliwiać pacjentom samodzielne wyszukiwanie dostępnych terminów, centralne zgłaszanie się na wizyty oraz przydzielanie wolnych terminów. Jeżeli zapisanie na wizytę nie będzie możliwe w ciągu 40 dni od zgłoszenia, pacjent trafi na listę oczekujących. Korzystanie z centralnego rejestru ma być możliwe za pośrednictwem IKP, ale także telefonicznie i osobiście.

E-rejestracja ma stanowić rozwiązanie problemu kolejek, a jednocześnie nieodwołanych przez pacjenta, a wcześniej umówionych wizyt przyczyniających się do wydłużenia czasu oczekiwania na lekarza. Ministerstwo Zdrowia zapewniło też, że nie będzie specjalnych opłat dla pacjentów, którzy nie przyszli na zaplanowaną wizytę. Pomysł wprowadzenia takich „kar” pojawia się co kilka lat, a jego autorzy wskazują, że podobne rozwiązania funkcjonują w innych państwach.

Według wyliczeń Ministerstwa Zdrowia na co dziesiątą umówioną wizytę nikt nie przychodzi. Skalę problemu pokazują również dane Federacji Porozumienie Zielonogórskie, z których wynika, że tylko w 2022 roku pacjenci nie przyszli na zapisane wizyty 1,4 mln razy. Jednak zdaniem wiceministra Wojciecha Koniecznego, wprowadzenie systemu opłat nie poprawi sytuacji, a wpłynie negatywnie na osoby przewlekle chore i w trudnej sytuacji ekonomicznej.