9 grudnia 2024

Rząd uszczelnia VAT. Akcyza na e-papierosy?

W lipcu Ministerstwo Finansów zaprezentuje propozycje rozwiązań uszczelniających VAT m.in. w branży budowlanej czy elektronicznej – zapowiedział w rozmowie z PAP wiceminister finansów Wiesław Jasiński. Wskazał, że resort rozważa opodatkowanie akcyzą e-papierosów.

Wiesław Jasiński, wiceminister finansów
Foto: mf.gov.pl

Jasiński, który jest także Generalnym Inspektorem Kontroli Skarbowej, powiedział PAP, że po „pakiecie paliwowym” resort finansów przygotuje regulacje zmierzające do uszczelniania systemu podatkowego w kolejnych branżach.

Wyjaśnił, że na początku marca br. podległe mu służby skarbowe zaproponowały, że zidentyfikują problemy związane z VAT na rynku paliwowym i zaproponują odpowiednie rozwiązania. Po konsultacjach z organizacjami branżowymi w MF wypracowano projekt znany jako „pakiet paliwowy”, który czeka na uchwalenie przez Sejm.

„Zaproponowałem, by przyjrzeć się niektórym przepisom tak, jak uczyniliśmy to w przypadku paliw. Ponieważ specyfika zachowań przestępczych w różnych branżach jest różna, powołaliśmy kilka zespołów, ds: elektroniki, oleju rzepakowego, budownictwa, tytoniu, alkoholu. Szósty zespół ma przyjrzeć się możliwości powiększenia dochodów budżetu państwa w przypadku e-papierosów i tzw. wyrobów nowatorskich” – poinformował wiceminister.

Wyjaśnił, że w zespołach pracują przedstawiciele kontroli skarbowej, departamentu akcyzowego MF oraz departamentu podatku od towarów i usług ministerstwa. Do współpracy – poinformował Jasiński – resort finansów zaprosił ekspertów z całego kraju. „W lipcu na pewno zaproponujemy konkretne propozycje rozwiązań” – powiedział.

Zastrzegł, że dopiero kiedy projekt będzie gotowy, zostanie poddany konsultacjom i zaprezentowany publicznie. „Taka procedura sprawdziła się w przypadku pakietu paliwowego. Mam nadzieję, że sprawdzi się i tym razem” – dodał. Zaznaczył, że rozwiązania proponowane w lipcu mogą dotyczyć – inaczej niż w przypadku pakietu paliwowego – nawet wszystkich firm z danej branży.

Według Jasińskiego główne problemy we wskazanych obszarach są takie same; oszustwa w VAT oraz działalność nieewidencjonowana, czyli szara strefa. Wskazał, że o ile w elektronice większość luki w VAT spowodowana jest oszustwami, o tyle w branży budowlanej, jest to efekt szarej strefy. Przedstawiciele „budowlanki” szacują, że może ona sięgać 1,6 mld zł rocznie.

„Niestety, my takich danych ciągle nie mamy, ale pracujemy intensywnie nad tym, by ministerstwo dysponowało własnymi, najbardziej wiarygodnymi liczbami dotyczącymi luki w VAT” – podkreślił Jasiński.

Źródło: www.kurier.pap.pl