24 listopada 2024

Samorząd lekarski o projekcie ustawy o niektórych zawodach medycznych

Projekt ustawy o niektórych zawodach medycznych już jest, ale nie znamy projektów rozporządzeń. Tymczasem to one w głównej mierze mają określać zakres kompetencji zawodowych regulowanych zawodów.

Foto: pixabay.com

W kontekście wejścia w życie ustawy o niektórych zawodach medycznych szczególnie istotne będzie określone w drodze rozporządzenia wykazu czynności zawodowych, do wykonywania których będą uprawnione osoby wykonujące zawód medyczny, wymagań kwalifikacyjnych niezbędnych do wykonywania zawodu medycznego oraz efektów uczenia się właściwych dla danego zawodu medycznego, które muszą być realizowane w ramach kształcenia. „Brak projektów wskazanych rozporządzeń skutkuje tym, że trudno ocenić na tym etapie całokształt proponowanych rozwiązań” – ocenia Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej.

Projekt ustawy o niektórych zawodach medycznych dotyczy m.in. asystentek stomatologicznych i higienistek stomatologicznych. W ocenie Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej nie ma potrzeby tworzenia mnogości zawodów o podobnych kompetencjach, ale w podjętym stanowisku zwraca uwagę, że wiele gabinetów stomatologicznych zatrudnia aktualnie osoby, które wykonują zawód pomocy dentystycznej. „Zatem istnieje potrzeba unormowania funkcjonowania na rynku pracy osób, które już ten zawód wykonują” – wskazuje samorząd lekarski.

„Ocena skutków regulacji załączona do wskazanego projektu, w części dotyczącej wpływu regulacji na rynek pracy, nie odnosi się do możliwości wzrostu bezrobocia wśród osób, które wykonują zawód pomocy dentystycznej. Należy wskazać, że wśród osób wykonujących zawód pomocy dentystycznej są również osoby, które zbliżają się do wieku emerytalnego a także osoby będące już na emeryturze. Konieczność formalnego uzupełnienia kwalifikacji może de facto doprowadzić do faktycznego wypchnięcia z rynku pracy doświadczonych i dobrze wykwalifikowanych pracowników. Niezbędność tego rozszerzenia podyktowana jest również koniecznością zapewnienia płynności pracy i prawidłowego funkcjonowania gabinetów zatrudniających pomoce dentystyczne” – czytamy w podjętym stanowisku.

Więcej na stronie internetowej Naczelnej Izby Lekarskiej.