Sejm przyjął nowelizację ustawy o PRM bez poprawki o SOR
W czwartek 20 marca Sejm przyjął nowelizację ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, która wprowadza istotne regulacje dla środowiska oraz zwiększa wsparcie dla pracowników medycznych.

Nowela została poparta przez 413 posłów, a 16 wstrzymało się od głosu. Nikt nie był przeciwny.
Projekt nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym oraz niektórych innych ustaw wprowadza rozróżnienie na dwu- i trzyosobowe zespoły ratownictwa medycznego. Zakłada powstanie nowego typu zespołów ratownictwa medycznego – jednostek motocyklowych.
Dzięki nim ratownicy mają docierać w miejsca, do których nie może dojechać ambulans, m.in. podczas większych zgromadzeń czy podczas utrudnień na drogach. Nowelizacja przewiduje także wprowadzenie dodatków za pracę zmianową dla zespołów oraz pozostawienie numeru 999, obok alarmowego 112.
Ustawa miała wprowadzać zasadę, że szpitalny oddział ratunkowy (SOR) zostanie zobligowany do przejęcia pacjenta z karetki w ciągu 15 minut, lecz ten przepis od początku wzbudzał kontrowersje. Mówiono, że będzie to nie do spełnienia. W czasie drugiego czytania projektu ustawy Lewica zgłosiła poprawkę, zgodnie z którą maksymalny czas przyjęcia pacjenta przez szpital od zespołu ratownictwa medycznego określi minister zdrowia w drodze rozporządzenia.
– Taki zapis na sztywno w ustawie nie jest dobrym pomysłem, bo potem, jeżeli się zmienią w jakikolwiek sposób warunki – sytuacja jest dynamiczna, być może będziemy mieć więcej karetek, więcej zespołów ratownictwa medycznego – może dojść w pewnym momencie do tego, że zrobi nam się korek, bo będzie tyle karetek. Dlatego wydaje nam się, że lepiej będzie, jeśli ten zapis będzie uregulowany rozporządzeniem, które można będzie zmienić. W tej chwili wpisywanie tego na sztywno jest nieskuteczne i będzie rodziło, chociażby takie zagrożenia, że dyrektorzy szpitali nie będą w stanie zapewnić tych miejsc na SOR-ach z różnych powodów, również braku personelu, oraz będą płacić kary za to, że nie przyjęli w ciągu 15 minut pacjenta – podkreślała posłanka Lewicy Marcelina Zawisza.
Mimo sprzeciwu rządu poprawka została zaakceptowana. Zagłosowało za nią 220 posłów, a 210 było przeciw.