Sejm przyjął ustawę ułatwiającą wystawianie recept na darmowe leki
Sejm uchwalił ustawę rozszerzającą uprawnienia lekarzy do wstawiania recept na darmowe leki. Nowe przepisy mają umożliwić dzieciom i seniorom otrzymanie recepty, niezależnie od tego, czy lekarz ma kontrakt z NFZ, czy nie.
Za uchwaleniem ustawy zagłosowało 421 posłów. Przeciw było 12, natomiast od głosu wstrzymało się 11 posłów. PiS, KO, Polska2050-TD, PSL-TD i Lewica poparły w Sejmie wspomniany projekt. Nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych zakłada, że recepty na bezpłatne środki dla pacjentów, czyli dzieci do 18. roku życia oraz seniorów po skończeniu 65. roku życia, będą mogli wystawić wszyscy medycy. Recepta na darmowy lek będzie mogła być również wystawiona m.in. w zakresie opieki psychiatrycznej, ale też leczenia stomatologicznego, uzależnień, opieki paliatywnej oraz hospicyjnej.
Aktualnie recepty na darmowe środki z listy „S” i „Dz”, czyli dla seniorów i dzieci, może wystawiać tylko i wyłącznie lekarz, który zawarł umowę z NFZ w jednym z trzech zakresów, w podstawowej opiece zdrowotnej, ambulatoryjnej opiece specjalistycznej czy też leczeniu szpitalnym. Takie uprawnienia ma też tzw. lekarz emeryt, wystawiający receptę dla siebie lub swoich najbliższych, ale też część pielęgniarek.
Jak przewiduje nowelizacja, farmaceuci będą mogli wystawiać recepty farmaceutyczne na zalecane refundowane szczepionki, które są dostępne w aptece.
Na sejmowej Komisji Zdrowia wiceminister zdrowia Marek Kos podkreślił, że Narodowym Funduszu Zdrowia będą pieniądze na zmiany, których roczny koszt rząd oszacował na 415 mln zł rocznie. Jak wyjaśnił, w 2025 r. maksymalna kwota, którą NFZ będzie mógł przeznaczyć na refundację leków przekroczy 33 mld zł.