Serce starsze niż wynika z PESEL-u
Wiek serca wielu Polaków jest znacznie wyższy niż ich wiek metrykalny, średnio o 6 lat – takie dane pokazują wstępne wyniki raportu opracowanego na podstawie badań przeprowadzonych w ciągu ostatnich dwóch lat przez organizatorów akcji badań „Ciśnienie na Życie”.
W maju rusza kolejna edycja tej kampanii, której głównym celem jest edukacja Polaków na temat profilaktyki chorób układu sercowo-naczyniowego oraz zachęcenie ich do regularnej kontroli ciśnienia tętniczego krwi.
W ramach działań przewidzianych na ten rok, mieszkańcy 50 polskich miast zostaną objęci bezpłatnymi badaniami profilaktycznymi. Tym razem, poza pomiarem ciśnienia tętniczego krwi oraz określeniem wieku serca, pacjenci będą mieli okazję sprawdzić poziom cholesterolu we krwi.
Zgodnie z wirtualnym badaniem Heart Age Calculator, Polska znajduje się w niechlubnej czołówce krajów, z największą liczbą osób, których wiek serca jest wyższy od metrykalnego. Na nadciśnienie tętnicze choruje w naszym kraju 10,5 mln osób. Wśród nich 3,1 mln nie wie, że ma nadciśnienie, a jedynie 2,7 mln jest skutecznie leczonych.
Z danych Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego wynika, że z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego każdego dnia umiera w naszym kraju prawie 500 osób.
Eksperci i organizatorzy kampanii „Ciśnienie na Życie” twierdzą zgodnie, że drogą do zmiany tej niepokojącej tendencji jest uświadomienie Polakom, jakie ryzyko niesie za sobą brak profilaktyki w zakresie chorób serca i zachęcenie do regularnej kontroli stanu zdrowia, m.in. poprzez pomiary ciśnienia krwi.
– Postawmy sprawę jasno i dokonajmy jednoznacznych wyborów. Nikt nie powinien mieć wątpliwości, że znacznie łatwiej, skuteczniej i bezpieczniej jest zapobiegać chorobie niż ją leczyć, zwłaszcza, jeżeli się rozwinie i może uczynić nas inwalidami skazanymi na pomoc osób drugich – komentuje prof. Marian Zembala, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, opiekun merytoryczny kampanii „Ciśnienie na Życie”.
– Uczciwość lekarza i umiłowanie zawodu, każe mi o tym Państwu uprzejmie przypominać i przed niefrasobliwością przestrzegać i chronić, bowiem tętniak aorty, udar mózgu czy zawał serca, wskutek nieleczonego nadciśnienia tętniczego, stawia nas i naszych bliskich przed bardzo wysoką życiową ścianą – dodaje profesor.