Skierowania do dermatologa i okulisty niepotrzebne?
W celu ułatwienia pacjentom korzystania z tych świadczeń, Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec wystąpił do ministra zdrowia o zniesienie konieczności uzyskania odrębnego skierowania do tych specjalistów.
Foto: pixabay.com
Od stycznia 2015 r. pacjenci, którzy w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej chcą uzyskać świadczenie zdrowotne od dermatologa lub okulisty muszą przedstawić stosowne skierowanie od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.
Przed wejściem w życie znowelizowanych zapisów ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych takie skierowanie nie było wymagane.
Wprowadzenie skierowań do lekarzy tych specjalności miało spowodować skrócenie kolejek osób oczekujących oraz poprawę dostępności do świadczeń udzielanych w poradniach dermatologicznych i okulistycznych.
Zmiany te zostały wprowadzone na podstawie analizy NFZ, która wskazywała, że większość pacjentów podczas wizyty specjalistycznej wymagała jedynie podstawowego badania, a to mógłby wykonać lekarz poz.
Problem dostępu do skutecznego leczenia dermatologicznego w przypadku pierwszych objawów choroby sygnalizują w szczególności środowiska pacjentów chorych na łuszczycę. Pacjenci wskazywali, że podejmowane przez lekarzy poz próby leczenia łuszczycy i łuszczycowego zapalenia stawów bywają nieskuteczne i powodują zaostrzenie choroby.
Skutkuje to wydłużeniem czasu postawienia prawidłowej diagnozy i zastosowania odpowiedniego leczenia. Jest to niezmiernie istotna kwestia, biorąc pod uwagę liczne ciężkie schorzenia, z którymi współistnieje łuszczyca m.in. insulinooporność, zakrzepowe zapalenie żył, choroba niedokrwienia serca, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, dyslipidemia, choroba Crohna (zapalenie chorób jelit) czy zapalenie stawów.
W trosce o jak najlepsze udzielanie pacjentom świadczeń zdrowotnych, które przyczynią się do szybszego zdiagnozowania ich choroby i wdrożenia prawidłowego leczenia, Rzecznik wnioskuje aby pacjenci nie musieli uzyskiwać dodatkowego skierowania. W wystąpieniu do ministra zdrowia Bartłomiej Chmielowiec zadeklarował chęć współpracy oraz swoje wsparcie przy planowaniu i wdrażaniu rozwiązań w tym obszarze.
Kwestię zniesienia skierowań do lekarza dermatologa sygnalizował również Parlamentarny Zespół ds. Łuszczycy oraz była Krajowa Konsultant w dziedzinie dermatologii i wenerologii.