14 listopada 2024

Skutki podatkowe darowizn dla poszkodowanych

Tysiące Polaków oraz firm zdecydowało się na pomoc poszkodowanym. Podpowiadamy, jak rozliczyć przekazane środki pieniężne i materialne.

Fot. pixabay.com

Rozliczenie darowizny zależy od tego, czy przekazała ją osoba prywatna, czy np. fundacja lub stowarzyszenie, czy też prywatna firma. Darczyńcy mogą korzystać z ulg podatkowych, jednak dotyczy to tylko darowizn przekazywanych na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Darowizny dla osób fizycznych czy przedsiębiorstw nie podlegają odliczeniu. Darczyńca ma możliwość odliczenia całej przekazanej kwoty, z tym, że limit odliczenia wynosi nie więcej niż 6 proc. dochodu lub przychodu. A to oznacza, że jeśli podatnik nie osiągnął wystarczającego przychodu lub dochodu, by odliczyć całą kwotę, ulga nie przejdzie na kolejny rok.

W przypadku darowizn w grę wchodzi również podatek VAT. Rząd wprowadził przepisy, które obowiązują z mocą wsteczną od 12 września 2024 r. Znajdują się one w rozporządzeniu ministra finansów z 17 września 2024 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie obniżonych stawek podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2024 r., poz. 1381).

Osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne mogą skorzystać z zerowej stawki VAT. Ma ona zastosowanie do darowizn niezbędnych do złagodzenia skutków kataklizmu:

  • wszelkiego rodzaju towarów, na przykład żywności, koców, ubrań,
  • nieodpłatnych usług, na przykład zakwaterowania.

Preferencja obowiązuje od 12 września do 31 grudnia 2024 r.

Kolejna możliwość zastosowania stawki 0 proc. obejmuje materiały budowlane, przekazywane na rzecz poszkodowanych, których nieruchomości uległy zniszczeniu. Musi jednak być spełniony warunek, aby nieruchomości były usytuowane na terenie gmin objętych kataklizmem, a darowizny zostały przekazane na rzecz osób posiadających formalne prawo do dysponowania tymi nieruchomościami. Stawka 0 proc. obowiązuje od 24 września 2024 r. do 31 marca 2025 r.

awa