9 października 2024

Sławy polskiej urologii zagrają charytatywnie

Pochodzą z różnych stron Polski, są wybitnymi specjalistami w dziedzinie urologii i miłośnikami muzyki rockowej. Prof. Piotr Chłosta mieszka w Krakowie, prof. Marcin Słojewski pochodzi ze Szczecina, a prof. Tomasz Szydełko z Wrocławia. Widzą się stosunkowo rzadko, dlatego wykorzystują każdą okazje, żeby wspólnie zagrać.

Wszyscy profesorowie mają wykształcenie muzyczne, ale jak zapewniają, to nie umiejętności muzyczne były kluczem doboru członków zespołu, tylko chęć realizacji pasji. Dlatego założyli zespół EndoPower; grają covery AC/DC, Dżemu czy Pink Floyd.

Mają również w swoim repertuarze piosenkę napisaną specjalnie na Kongres PTU. – Bardzo lubimy grać, choć nadal większym wyzwaniem jest dla nas występ na scenie, niż przeprowadzenie na wizji nawet najbardziej skomplikowanej operacji transmitowanej z sali operacyjnej do wykładowej dla 500 profesorów – mówi prof. Piotr Chłosta, prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego.

– Jako członkowie Towarzystwa, zwyczajowo spotykamy się na kongresach urologicznych. Tym razem chcemy wyjść poza schemat konferencji naukowych i odwołać się do nowych środków ekspresji. Przy użyciu muzyki i sztuki postanowiliśmy przybliżać tematykę profilaktyki prozdrowotnej. Naszym celem jest łamanie tabu mówienia na temat schorzeń układu moczowego oraz zaproszenie środowiska do pogłębionej dyskusji o profilaktyce – dodaje.

12 grudnia w Krakowie w ramach festiwalu KultURO zespół EndoPower wystąpi z koncertem charytatywnym. Odbędzie się również aukcja prac plastycznych i przedmiotów przekazanych przez przyjaciół PTU (między innymi Rafała Majkę). Głównym celem festiwalu jest promowanie profilaktyki badań układu moczowego, a środki zebrane podczas Festiwalu zasilą konto między innymi Stowarzyszenie UroConti.

– Stowarzyszenia Gladiator i UroConti uruchomiły niedawno swoje krakowskie oddziały. Jestem dumny, że Kraków doczekał się tego otwarcia. Tym wydarzeniem chcemy uczcić ich powstanie, jako że relacje z organizacjami pacjenckimi są jednym za statutowych działań naszego Towarzystwa i zachęcić krakowian do zainteresowania działalnością propacjenckich inicjatyw. Jeśli impreza spotka się z przychylnym przyjęciem, liczymy, że na stałe wpisze się w kalendarz wydarzeń kulturalnych Krakowa. Wsparcie prezydenta Jacka Majchrowskiego jest dla nas niezwykle nobilitujące – mówi prof. Chłosta.

Pacjenci ze Stowarzyszenia UroConti od dawna mogą liczyć na wsparcie prof. Piotra Chłosty, który jako kierownik Katedry i Kliniki Urologii Uniwersytetu Jagiellońskiego udostępnił pomieszczenia szpitalne na potrzeby krakowskiego oddziału.

– Krakowskie UroConti, korzysta zarówno z pomieszczeń Kliniki jak i z wykładów i prelekcji lekarzy urologów. Festiwal KultUro jest bardzo cenną inicjatywą, nie tylko dla nas, chorych ale również dla społeczeństwa, które dzięki temu możemy oswoić z, jak do tej pory, „wstydliwymi” dolegliwościami dotykającymi około 4 milionów osób w Polsce – mówi Bogusław Olawski, prezes oddziału.

Źródło: Centrum Prasowe PAP