17 września 2024

Specjaliści od hipoterapii i dogoterapii

Przyszłych specjalistów od hipoterapii i dogoterapii będzie kształcił od października Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. Będą oni zdobywać wiedzę i umiejętności na interdyscyplinarnym kierunku kształcenia „Zwierzęta w rekreacji, edukacji i terapii”.

Foto: freeimages.com

Jak poinformował PAP dziekan wydziału bioinżynierii zwierząt prof. Wiesław Sobotka, chodzi o studia stacjonarne, pierwszego stopnia – licencjackie z 6-semestralnym okresem kształcenia o profilu praktycznym.

Studenci będą nabywać wiedzę i umiejętności dotyczące wykorzystania interakcji człowiek-zwierzę w rekreacji oraz we wspomaganiu tradycyjnych metod edukacji, reedukacji, wychowania, aktywizacji społecznej i terapii.

Prof. Wiesław Sobotka podkreślił, że plany utworzenia kierunku „Zwierzęta w rekreacji, edukacji i terapii” zaaprobował i wprowadził do oferty kształcenia w roku akademickim 2014/2015 senat uczelni. W czerwcu i lipcu tego roku odbędzie się pierwszy nabór na nowo uruchomiony kierunek studiów, a od 1 października 2016 roku pierwsi studenci rozpoczną zajęcia dydaktyczne.

„Jest to nowość na rynku edukacyjnym w Polsce. Przez ostatnie dwa lata analizowaliśmy rynek edukacyjny w kraju i stwierdziliśmy, że z taką ofertą kształcenia należałoby wyjść, gdyż jest zapotrzebowanie na rynku pracy na tego typu specjalistów. Program tego kierunku studiów obejmuje treści kształcenia programowe i zagadnienia z zakresu nauk zootechnicznych, społecznych, humanistycznych, weterynaryjnych oraz medycznych. Będzie to kształcenie interdyscyplinarne” – wyjaśnił prof. Sobotka.

Jak dodał, już teraz jest duże zainteresowanie nowym kierunkiem zarówno wśród uczniów szkół średnich jak i jednostek terapeutycznych, centrów wsparcia, które prowadzą zajęcia rehabilitacyjne z udziałem zwierząt, a także ośrodków rekreacyjnych.

Specjaliści od dawna obserwują, że miejsce i rola zwierząt w rehabilitacji osób niepełnosprawnych ruchowo i intelektualnie jest ogromna. – Studenci będą zdobywać wiedzę, która pomoże im prowadzić zajęcia hipoterapii i dogoterapii. Absolwenci naszych studiów będą przygotowani do ubiegania się o nadanie uprawnień instruktora hipoterapii lub kynoterapeuty (dogoterapeuty) – ocenił naukowiec.

Władze uczelni przekonują, że absolwenci znajdą pracę w placówkach i ośrodkach rekreacyjnych, edukacyjnych i wychowawczych, opiekuńczych czy terapeutycznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych, ale także w agroturystyce, w instytucjach i organizacjach zajmujących się ochroną i prawami zwierząt, w ogrodach zoologicznych, schroniskach i hotelach dla zwierząt, w związkach hodowców zwierząt czy organizacjach społecznych.

Zajęcia dydaktyczne na nowym kierunku będą prowadzić pracownicy naukowo-dydaktyczni wydziału bioinżynierii zwierząt, ale także innych wydziałów Uniwersytetu: nauk społecznych humanistycznych, weterynaryjnych i medycznych.

Studenci w dużym zakresie będą nabywać umiejętności praktyczne. Posłużą im do tego zajęcia w ośrodku jeździeckim znajdującym się na terenie kampusu studenckiego w Kortowie należącym do wydziału bioinżynierii zwierząt. Od wielu już lat prowadzone są tam zajęcia z zakresu hodowli i użytkowania koni oraz jeździectwa. Korzystają z niego studenci zootechniki, ale także studiujący inne kierunki, na których jazda konna prowadzona jest w ramach zajęć wychowania fizycznego.

„Zwierzęta w rekreacji, edukacji i terapii” to trzeci kierunek na wydziale bioinżynierii zwierząt, po bioinżynierii, produkcji żywności oraz zootechnice.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl