Śpiewający konsyliarze
35 lat temu, 13 grudnia 1981 r. zawiesił, a w konsekwencji zakończył swoją działalność Teatrzyk Piosenki Lekarzy „Eskulap”. Stan wojenny ostatecznie przerwał niezwykłe artystyczne tournée rozpoczęte przez studentów Akademii Medycznej w Warszawie pod przywództwem Jerzego Woy-Wojciechowskiego.
Foto: archiwum prywatne
Tyle lat, tyle lat, lecz czas nam nie zaszkodził,
Wokół nas się zmienia świat – my jesteśmy młodzi*
Przez 30 lat zespół wystąpił 4000 razy, pozostawiając po sobie nie tylko wspomnienia, ale także zdjęcia, filmy, książki, plakaty, płyty, teksty i nuty.
„Eskulapa” założyli laureaci I Uczelnianych Eliminacji Zespołów Artystycznych. Wokalny kwartet męski, czyli panowie: Józef Antepowicz, Marcel Wróbel, January Jarczewski, Zbigniew Błoński, połączył swoje siły z kwartetem „Cztery szmery”, który tworzyły panie: Hanna Przekwas, Krystyna Wieczorek, Ingeborga Kozłowska i Halina Snopkiewicz.
Za fortepianem zasiadł Jerzy Woy-Wojciechowski. Tuż przed pierwszymi wakacjami zdobyli III miejsce w warszawskim konkursie Studenckich Zespołów Artystycznych. Rok później we Wrocławiu byli już w ogólnopolskiej czołówce. W czasach wzmożonej agitacji i propagandy trudno było przebić się z własną twórczością. Dopiero w 1955 r. pozwalają sobie na autorski program. Polityczna odwilż daje oddech. Rodzi się konwencja teatrzyku piosenki, w którego składzie zostaje Jurek Woy, Krystyna Wieczorek i Józef Antepowicz.
15 stycznia w warszawskim Teatrze Capitol odbył się Benefis Jerzego Woya-Wojciechowskiego organizowany przez Komisję Kultury NRL. Kilkadziesiąt zdjęć tutaj.
Przez kolejne lata przewiną się na krócej, na dłużej lub na zawsze lekarze: Maciej Brodowski, Tadeusz Grigo, Jerzy Jastrzębski, Jerzy Kawiecki, Kofi Kordżi z Togo, Felicja Łapkiewicz, Tadeusz Łojek, Krystyna Oleszczuk-Raszke, Jerzy Meissner, Jan Młynarski, Konstanty Mrożek, Kazimierz Niemczewski, Andrzej Niklewski, Krystyna Oleszczuk, Jerzy Proniewski (razem z żoną Wiesławą zasiadającą co wieczór do projekcji slajdów), Jerzy Przedlacki, Ferdynand Radziwiłł, Julian Raszke, Victor Randall Sackey jr. z Ghany, Elżbieta Sawicka-Chitryn, Michał Sepioła, Zbigniew Sołonowicz, Żana Stankowska-Kantecka z Bułgarii, Karol Taube, Roman Święcicki, Janusz Wiśniewski, Antoni Zienkiewicz. Nową gwiazdą zostaje stomatolog Elżbieta Tuszyńska.
Na afiszach są także farmaceuci: Hanna Łuszczyk (Rek), Romuald Quas de Penno, Adolf Ubysz i wiele, wiele innych osób z kręgu przyjaciół i zawodowych artystów. Od 1969 r. filarem literackim zostaje Alicja Kozłowska (Woy-Wojciechowska), która prowadzi koncerty, pisze teksty i kolejne scenariusze.
15 stycznia w warszawskim Teatrze Capitol odbył się Benefis Jerzego Woya-Wojciechowskiego organizowany przez Komisję Kultury NRL. Kilkadziesiąt zdjęć tutaj.
Grunt, żebyśmy zdrowi byli w domu i urzędzie,
Grunt to zdrowie moi mili, reszta jakoś będzie.
Grunt, żebyśmy wino pili, jeśli jest przyczyna.
Grunt, żebyśmy zdrowi byli. Wiwat medycyna.*
W 1957 r. „Eskulap” po raz pierwszy występuje w programie telewizyjnym. Konkurs „Zapraszamy na estrady” prowadzi Kazimierz Rudzki. Odbierając dyplomy lekarskie, członkowie zespołu stają przed dylematem, jak pogodzić medycynę z estradą? A kalendarz z każdym dniem pęcznieje. Ściana w sali prób w przychodni rejonowej przy ulicy Jasnej w Warszawie (potem w Klubie Medyka) zapełnia się kolejnymi dyplomami zwycięskich konkursów. Ślą zaproszenia domy kultury i stacje radiowe. Kuszą wyjazdy zagraniczne.
15 stycznia w warszawskim Teatrze Capitol odbył się Benefis Jerzego Woya-Wojciechowskiego organizowany przez Komisję Kultury NRL. Kilkadziesiąt zdjęć tutaj.
Różne troski macie w domu, lecz zostawcie je,
tutaj każdy musi śmiać się, czy chce, czy też nie.
Niech się pani już nie dąsa i niech pan podkręci wąsa ,
ten jest młody, ten jest zdrowy, kto się umie śmiać.**
Przeglądam ważniejsze wydarzenia w dziejach „Eskulapa”. Koncerty niemal w całej Polsce. Coraz liczniejsze zagraniczne tournée, w tym ogromny artystyczny sukces wśród Polonii amerykańskiej i kanadyjskiej. Niebagatelny wkład w budowę Centrum Zdrowia Dziecka, w zamian za bilety-cegiełki. W tle solowe sukcesy, które nie zaburzają w żaden sposób pracy zespołu. Ogromne zaangażowanie w projekt Domu Lekarza Seniora, którego kulminacją jest gala w Sali Kongresowej pod niewyobrażalnym dzisiaj tytułem „Stolica Swoim Lekarzom”, z udziałem wielkich gwiazd polskiej estrady i teatru.
Tyle lat, tyle lat, aż człowiek wprost się lęka,
Nie ma zysków, nie ma strat, tylko jest piosenka…*
A wszystko zaczęło się w 1951 r. od słów kończących cenzorskie przesłuchanie chóru rewelersów: „Niech zagrają na Sylwestra, a potem się ich rozwiąże…”
Jarosław Wanecki
* Z tekstu piosenki „Grunt, żebyśmy zdrowi byli” Krystyny Żywulskiej
** Z tekstu piosenki „Śmiech to zdrowie” Jerzego Woy-Wojciechowskiego
Źródło: „Gazeta Lekarska” nr 12/2016-1/2017
Przypominamy: od 1 września recepty na bezpłatne leki dla pacjentów 75+ wystawiają lekarze podstawowej opieki zdrowotnej udzielający świadczeń POZ u danego świadczeniodawcy, pielęgniarki POZ oraz lekarze wypisujący recepty pro auctore i pro familiae. Kliknij tutaj, żeby przeczytać komentarze ekspertów i pobrać pełną listę bezpłatnych leków dla seniorów.