Środowisko medyczne na rzecz niepodległości
10 listopada w auli im. prof. Jerzego Zielińskiego w Domu Lekarza w Katowicach odbyła się konferencja z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości.
Foto: ŚIL
Wśród organizatorów konferencji zatytułowanej „Środowisko medyczne na rzecz niepodległości Polski” znaleźli się: Śląska Izba Lekarska w Katowicach, Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Katowicach, Śląska Izba Aptekarska w Katowicach, Zarząd Główny i Oddział Śląski Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich, Polskie Towarzystwo Lekarskie oddział w Katowicach i Komisja Historii PAU w Katowicach.
Dr Jacek Kozakiewicz, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej, otworzył konferencję witając zaproszonych gości, m.in. wiceprezydenta miasta Katowice Marzenę Szubę, wiceprezydenta miasta Rybnika Wojciecha Świerkosza oraz prorektora ds. rozwoju i promocji Śląskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Violettę Skrzypulec-Plintę. Odśpiewano uroczyście Mazurka Dąbrowskiego.
Pierwszy wykład „Znaczenie odzyskania niepodległości i udział środowisk medycznych” wygłosiło dwóch wybitnych historyków prof. dr hab. Stanisław Nicieja i prof. UŚ dr hab. Zygmunt Woźniczka. Ważnym punktem uroczystości było wystąpienie prof. dr hab. n. med. Mieczysława Chorążego – świadka historii i uczestnika walki o niepodległość, żołnierza AK, biorącego udział w Powstaniu Warszawskim, posługującego się pseudonimem „Grom”.
Profesor opowiedział o tym, jak narodził się w nim pomysł, by studiować medycynę, mówił także o stratach, jakie poniosła medycyna na skutek wojny. Podczas Powstania Warszawskiego hospitalizowano 10 000 rannych, 7 szpitali zniszczyli Niemcy. Niemcy zajmowali szpitale, mordowali pacjentów i cały personel. Taka tragedia miała miejsce między innymi w Szpitalu Wolskim w Warszawie, tam ocalało zaledwie 4 lekarzy.
Podczas konferencji swoje wykłady wygłosili także: dr Jacek Kozakiewicz – „Śląscy lekarze na rzecz niepodległości w ważnych momentach najnowszej historii Polski”, mgr Barbara Kotlarz – „Bł. Stanisława Leszczyńska”, red. Wiktor Szukiel – „Aptekarze i farmaceuci w budowie państwowości Polski na Śląsku”. O zagrożeniach dla niepodległości podsumowując całe spotkanie mówił dr Bogdan Pliszka, socjolog. Podkreślił, że wolność i niepodległość wymagają wysiłku i powinny być oparte na sile ekonomicznej państwa.
Ks. dr hab. Arkadiusz Wuwer na zakończenie powiedział: „Patriotyzm jest według Jana Pawła II umiłowaniem tego co czyste; jest miłością po prostu, a ta jest wszystkim, ale nie chłodną neutralnością wobec tego kraju”. Pomiędzy wykładami śpiewano pieśni patriotyczne przy akompaniamencie Romualda Gizdonia, śpiew prowadził dr Grzegorz Góral, przewodniczący Komisji Kultury ORL w Katowicach. Z okazji konferencji Komisja Historyczna ORL w Katowicach przygotowała okolicznościową wystawę „Śląscy lekarze dla Niepodległej – wybrane sylwetki”. Autorami ekspozycji są: dr Krzysztof Brożek i dr Stanisław Mysiak.
Przed rozpoczęciem spotkania, w obecności nadleśniczego Stanisława Jeziorańskiego z PGL Lasy Państwowe w Katowicach, uroczyście posadzono nieopodal siedziby Śląskiej Izby Lekarskiej, na skwerze Hipokratesa „Dąb Niepodległości”. To wyjątkowe drzewo zostało pobłogosławione przez papieża Franciszka 23 maja w Watykanie. Autentyczność drzewa potwierdza certyfikat podpisany przez Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych.